Svijet

Naučnici sa Jejla dokazali: Gej je okej, to je dio naše praiskonske DNK

Izvor mondo.rs

Homoseksualno ponašanje prisutno je među hiljadama životinjskih vrsta i više je norma nego izuzetak, kažu naučnici.

Izvor: Guliver/Getty images plus/iStock/kieferpix

Preci svih današnjih životinja, uključujući i čovjeka, bili su biseksualci i homoseksualno ponašanje ne samo da je postojalo već je bilo uobičajeno, pokazala je nova studija stručnjaka sa Jejla.

Stručnjaci su proučavali seksualne aktivnosti više od 15000 različitih životinjskih vrsta uključujući rakove, zmije, majmune i krave u pokušaju da utvrde da li homoseksualnost među životinjama postoji i pored toga što ne postoji "očigledni evolutivni benefit“.

Stručnjaci vjeruju da se homoseksualizam nije razvio evolutivnim putem već da je bio dio našeg najranijeg DNK, prenosi Dejli mejl.

"Da je bilo koje drugi ponašanje primjećeno kod ovoliko različitih vrsta, ono bi bilo prihvaćeno kao dio našeg DNK a ne kao nešto što se kasnije razvilo“, kaže autorka studije Džulija Monk.

Ona dodaje da je istorijska pretpostavka "heteroseksualnosti kao društvene norme“ potisnula ideju da smo evoluirali od biseksualnih bića.

Stručnjaci sa Jejla koji su pokušavali da riješe takozvani "Darvinov paradoks“, odnosno da daju odgovor na pitanje zašto životinje imaju seks sa drugim jedinkama istog pola kada ne postoje očigledni evolutivni benefiti i kada takvo ponašanje može da dovede do nestanka vrste, sada misle da imaju odgovor.

Oni smatraju da su prvi životinjski preci seksu pristupali "bez diskriminacije“ i da su se opštili sa jedinkama oba pola.

I dok su ranije teorije razloge za homoseksualne sklonosti nalazile u zameni identiteta, dominaciji i intraseksualnim konfliktima, stručnjaci sa Jejla sada poručuju da nema potrebe tražiti razloge homoseksualizma jer je takvo seksualno ponašanje deo naše DNK a ne posljedica evolutivnog razvoja.