Svijet

Trampov uspjeh zavisi od najopasnijeg poteza: Ako Iran i dalje bude problem za 6 mjeseci, slijedi potres u Americi

Autor Nevena Davidović

Donald Tramp je napadom na Iran povukao najrizičniji potez do sada. Analitičari ocjenjuju da njegov politički opstanak sada zavisi od toga da li će uspjeti da održi mir.

Izvor: Profimedia

Predsjednik SAD Donald Tramp pokazao je sklonost ka riziku tokom prvih mjeseci svoje administracije, a vazdušni napad na Iran mogao bi predstavljati njegov najveći rizik do sada, jer politička nagrada zavisi od toga da li će uspjeti da održi krhki mir između Irana i Izraela, tvrde analitičari.

Stručnjaci upozoravaju na rizik da Tramp izgubi kontrolu nad situacijom. Za sada izgleda da je uspio da ograniči američko učešće i primora strane da pristanu na prekid vatre.

"Kockao se i ispalo je onako kako je htio", rekao je Firas Maksad iz grupe Eurasia.

Vrijeme će pokazati da li će primirje opstati. Tramp je u utorak izrazio frustraciju zbog toga što je Izrael napao Teheran svega nekoliko sati nakon proglašenog primirja.

Ako dogovor ne opstane ili Iran uzvrati, Tramp rizikuje fragmentaciju MAGA pokreta koji mu je pomogao da se vrati na vlast.

"Ako Iran za šest mjeseci i dalje bude problem, to će uništiti MAGA pokret", kaže politički analitičar Kris Stajervolt.

On dodaje da je Tramp već razvodnio pokret uvođenjem SAD u novi sukob na Bliskom istoku, što je ranije odbacivao. Prošlog četvrtka rekao je da će mu biti potrebno dvije nedjelje da odluči da li će SAD ući u rat, a već dva dana kasnije odobrio je bombardovanje, što je iznenadilo mnoge Amerikance.

Njegova odluka da napadne Iran mogla bi da stvori probleme i svakom republikancu koji bude pokušao da preuzme njegovu ulogu na narednim predsjedničkim izborima.

(Jutarnji/MONDO)