Svijet

Odluka Senata od koje se Putin najviše plaši: Rusiju čeka pakao u jednom scenariju

Autor Aleksandra Virijević

Američki Senat doneo je odluku da će uvesti sankcije Rusiji u slučaju da blokira mirovne pregovore sa Ukrajinom.

Izvor: THE_WHITE_HOUSE / Everett / Profimedia

Polovina američkog Senata, 25 republikanaca i 25 demokrata, udružili su danas snage da predlože sankcije koje bi bile uvedene Rusiji ako odbije da se uključi u mirovne pregovore u sa Ukrajinom.

Glavni sponzori zakona, republikanski senator Lindzi Grem i demokratski senator Ričard Blumental, rekli su da će uvesti primarne i sekundarne sankcije Rusiji i entitetima koji podržavaju rusku agresiju u Ukrajini ako Moskva ne učestvuje u pregovorima ili ako ponovo pokuša da potkopa suverenitet Ukrajine nakon bilo kakvog mirovnog sporazuma.

"Sankcije zahtijevaju tarife za zemlje koje kupuju rusku naftu, gas..."

Zakon je rijedak primjer dvostranačja u ogorčeno podijeljenom američkom Kongresu, a dolazi kada se čini da je predsjednik Donald Tramp sve nestrpljiviji zbog sumnjivih ruskih odlaganja šireg sporazuma o okončanju rata.

"Sankcije Rusiji zahtevaju tarife za zemlje koje kupuju rusku naftu, gas, uranijum i druge proizvode. One su teško pogođene sa razlogom", rekla su dvojica senatora.

Dok su mnogi članovi Kongresa iz obje stranke snažno podržavali Ukrajinu u ratu, sve veći broj Trampovih najbližih saveznika postao je hladniji otkako je njegova stranka preuzela kontrolu nad Predstavničkim domom prije dvije godine, a zatim i Bijelom kućom i Senatom u januaru.

"Putinova agresija mora da se završi sada"

Od početka svog drugog mandata, Tramp je zauzeo pomirljiviji stav prema Rusiji u pokušaju da posreduje u okončanju sukoba u Ukrajini, što je uznemirilo evropske saveznike Vašingtona.

Izvor: THE_WHITE_HOUSE / Everett / Profimedia

U Predstavnički dom se takođe uvodi prateći zakonski predlog, takođe uz podršku republikanaca i demokrata.

Zagovornici zakona kažu da će on biti usvojen uz snažnu podršku u oba doma ako lideri republikanskog kongresa dozvole glasanje. Nejasno je kada bi se glasanje moglo održati.

"Dominantno gledište u Senatu Sjedinjenih Država je da je Rusija agresor i da Putinova agresija mora da se okonča sada i da bude spriječena u budućnosti", rekla su dvojica senatora.

(Index.hr/Mondo)