Kanal, koji je pušten u promet 1914. godine, izgradile su Sjedinjene Države, je predat Panami 31. decembra 1999. godine.
Predsjednik Paname Žoze Raul Mulino odbacio je juče mogućnost pregovora sa novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trampom o kontroli Panamskog kanala, negirajući da Kina utiče na upravljanje kanalom, prenosi Gardijan.
Mulino je takođe odbacio mogućnost smanjenja naknada za američke brodove kao odgovor na Trampovu prijetnju da će zahtijevati povratak kontrole u ruke Vašingtona nad tim ključnim plovnim putem, koji povezuje Atlantski i Tihi okean.
"Nemamo o čemu da razgovaramo. Kanal je Panamski i pripada Panamcima. Ne postoji mogućnost otvaranja bilo kakvih pregovora, to je činjenica koja je koštala našu zemlju krvi, znoja i suza", rekao je Mulino na konferenciji za novinare.
Kanal, koji je pušten u promet 1914. godine, izgradile su Sjedinjene Države, ali je predat Panami 31. decembra 1999. prema ugovorima potpisanim dvije decenije ranije između tadašnjeg američkog predsjednika Džimija Kartera i panamskog nacionalističkog vođe Omara Torijosa.
Tramp je u subotu kritikovao, kako kaže, smiješne naknade za američke brodove koji prolaze kroz Panamski kanal i skrenuo pažnju na rastući uticaj Kine. "Panama bi trebalo da upravlja kanalom, a ne Kina ili bilo ko drugi. Nikada i ni pod kojim okolnostima nećemo dozvoliti da padne u pogrešne ruke", rekao je Tramp na svojoj platformi Truth Social.
On je takođe napomenuo da će, ako Panama ne bude u stanju da obezbijedi bezbjedno, efikasno i pouzdano upravljanje kanalom, zahtijevati da se Panamski kanal u potpunosti i bez pitanja vrati SAD.
Glavni korisnik kanala su SAD, na drugom mjestu Kina
Tramp je u srijedu imenovao povjerenika okruga Majami-Dejd Kevina Marina Kabreru za ambasadora u Panami. Tramp je Kabreru opisao kao snažnog borca za principe Amerike na prvom mjestu, koji je, prema njegovim riječima, ključan za podsticanje ekonomskog rasta i međunarodnih partnerstava.
Procjenjuje se da kroz Panamski kanal prolazi oko 5% globalnog pomorskog prometa, omogućavajući brodovima koji putuju između Azije i istočne obale SAD da izbjegnu dug i opasan put oko južnog vrha Južne Amerike. Glavni korisnik kanala su SAD sa udelom od 74 odsto tereta, a zatim Kina sa 21 odsto.
Mulino je istakao da se naknade za korišćenje kanala ne određuju po hiru predsjednika ili administratora, već na osnovu dugogodišnjeg javnog i otvorenog procesa. "Ne postoji apsolutno nikakvo kinesko miješanje ili umiješanost u bilo šta što ima veze sa Panamskim kanalom", rekao je Mulino.
"Tramp, životinjo, ostavi kanal na miru"
Tramp je u srijedu napisao na Truth Social-u, bez dokaza, da kineski vojnici ljubazno, ali nelegalno upravljaju Panamskim kanalom. Mulino je takođe negirao tu tvrdnju. "Nema kineskih vojnika u kanalu, za ime Boga", zaključio je on.
Panama je uspostavila diplomatske odnose sa Kinom 2017. godine, nakon što je prekinula veze sa Tajvanom. Ta odluka je kritikovana tokom prve Trampove administracije. "Tramp, životinjo, ostavi kanal na miru", uzvikivalo je na desetine demonstranata ispred američke ambasade u Panama Sitiju ovog utorka i zapalilo sliku novoizabranog predsjednika SAD.