Svijet

Naučnici u Sibiru otkrili leš mladunčeta mamuta, star 50.000 godina

Autori Euronews Srbija Milja Zenović

U ruskoj republici Jakutiji je otkrivena jedinstveno dobro očuvani ostaci mladunčeta mamuta koji su, kako se procenjuje, stari oko 50.000 godina, rekao je novinarima Maksim Čeprasov, direktor muzeja mamuta.

Izvor: YouTube/printscreen/National geographic

U udaljenom regionu Jakutije, u Sibiru, pronađeni su ostaci mladunčeta mamuta, za koje vjeruju da su stari više od 50.000 godina. Kažu da je „Jana“ – koja je dobila ime po slivu u kojem je otkrivena – najbolje očuvan leš mamuta na svijetu.

Naučnici sada sprovode testove kako bi potvrdili kada je mamut uginuoP, ali se procjenjuje da je Jana imala samo godinu dana kada je uginula, teška preko 100 kg, visoka 120 cm i duga 200 cm. 

Prije ovog nalaza, u svijetu je pronađeno samo šest sličnih otkrića – pet u Rusiji i jedno u Kanadi.

Mladunče je pronađeno u krateru Batagajka, najvećem svjetskom krateru permafrosta (zemlja koje je trajno zamrznuta), od strane ljudi koji žive u blizini.

Prema riječima direktora muzeja mamuta, zadnje i prednje djelove ostataka mamuta otkrili su lokalni stanovnici u junu ove godine u oblasti Batagajka u Verhojanskoj oblasti.

Stanovnici su „bili na pravom mjestu u pravo vrijeme“, rekao je rukovodilac Laboratorije Muzeja mamuta Lazarev. Vidjeli su da se mamut skoro potpuno odledio i odlučili su da ga podignu improvizovanim nosilima, rekao je Maksim Čerpasov.

„Po pravilu, dio koji se prvi odmrzne često pojedu lešinari ili ptice“, rekao je on novinskoj agenciji Rojters. Ali „iako su prednji udovi već pojedeni, glava je izuzetno dobro očuvana“, dodao je on.

Istraživač u muzeju, Gavril Novgorodov, rekao je Rojtersu da je mamut „vjerovatno ostao zarobljen“ u močvari i da je „na taj način sačuvan nekoliko desetina hiljada godina“.

Ostaci mladunčeta mamuta biće prostudirani na Sjeveroistočnom federalnom univerzitetu u glavnom gradu regiona Jakutsku. To nije jedino praistorijsko otkriće u ogromnom ruskom permafrostu u posljednjih nekoliko godina (ovo smrznuto tlo počinje da se otapa zbog klimatskih promjena). Samo prošlog mjeseca, naučnici u istom regionu pokazali su ostatke djelimičnog, mumificiranog tijela sabljozube mačke, za koju se smatra da je staro nešto manje od 32.000 godina.

Ranije ove godine otkriveni su i ostaci vuka starog 44.000 godina.