Talal Dakak je hranio svog lava tijelima zatvorenika, a navodno je javno pogubljen od strane lokalnih pobunjenika.
Jedan od najozloglašenijih vojnika sirijske vojske, Talal Dakak, poznat po tome što je hranio svog lava tijelima zatvorenika, navodno je javno pogubljen od strane lokalnih pobunjenika. Dakak, pripadnik elitne 25. divizije sirijske vojske, poznate i kao "Tigrove snage", ubijen je u zapadnom sirijskom gradu Hama, prema izvještajima lokalnih medija.
Snimci koji su se pojavili na društvenim mrežama pokazuju pripreme za njegovo pogubljenje, iako zvanična potvrda o njegovoj smrti još nije stigla. Plan pobunjenika je bio da izvrše egzekuciju pred okupljenom masom, simbolično kažnjavajući visoke zvaničnike sirijske vojske.
Dakak, poznat i pod nadimkom Abu Sakr, imao je reputaciju okrutnog vojskovođe i moćnog biznismena u Hami. U prošlosti je predvodio policiju od 1.500 ljudi u okviru Vazdušne obavještajne službe. Prema izvještaju iz 2019. objavljenom u "The Syrian Observeru", piše Dejli mejl, Dakak je ukrao mladunče lava iz zoološkog vrta i hranio ga tijelima svojih zarobljenika.
Još zlokobniji detalj je navodno snimanje i dijeljenje snimka na kojem lav napada živog konja. Pored ovih zločina, Dakak je optužen za niz drugih gnusnih zločina, uključujući otmice, ubistva, trgovinu organima, šverc vozila i trgovinu narkoticima.
Ovaj bivši taksista postao je jedan od najpoznatijih vođa u sirijskoj vojsci, ali i simbol korupcije i surovosti režima Bašara al Asada. Nakon pada dugogodišnjeg režima, pobunjenici su zarobili nekoliko visokih vojnih zvaničnika, uključujući Dakaka, jer se Sirija nalazi na prekretnici nakon godina brutalnog građanskog rata.
Pobunjeničke snage, predvođene sunitskom islamističkom grupom Hajat Tahrir al Šam (HTS), završile su ovog vikenda munjevitu ofanzivu zauzevši glavni grad Damask. Time je okončana skoro petodecenijska vladavina porodice al Asad, a sirijski predsjednik Bašar al Asad je pobegao u Rusiju kako bi izbjegao smrt.
HTS, organizacija sa korenima u Al-Kaidi, pokušava da se pozicionira kao umjerenija nacionalistička organizacija. Njen lider, Abu Mohamed al Jolani, obećava da će raditi na stvaranju tolerantne i civilizovane države, u kojoj će sve vjerske i etničke grupe moći da žive u miru. Međutim, analitičari upozoravaju na ozbiljne izazove koji predstoje. Iako pad al Asadovog režima pruža nadu za mirniju i prosperitetniju budućnost, rivalstvo između različitih pobunjeničkih frakcija prijeti daljnjom destabilizacijom.
Istovremeno, regionalne sile poput Turske, Rusije, Irana, Izraela i SAD nastoje da zaštite svoje interese, dok Evropska unija brine o mogućem povratku sektaškog nasilja i porastu ekstremističkih grupa kao što je ISIS. ISIS, iako teritorijalno poražen 2019. godine, nastavlja da sprovodi smrtonosne napade u regionu, a najnoviji izvještaji govore o pogubljenju 54 sirijska vojnika u Homsu, koji su pokušavali da pobjegnu pred ofanzivom pobunjenika.
Nova čelnica evropske spoljne politike Kaja Kalas rekla je da je pad Bašara el Asada veliki udarac za ruski režim i Iran, dok novoimenovani privremeni premijer Sirije Muhamed al Bašir preuzima odgovornost za stabilizaciju zemlju uz podršku pobunjenika. Ipak, Sirija ima dug i težak put do rekonstrukcije i pomirenja, dok civili i dalje snose teret ovog sukoba.