Mnogim političarima u Evropi ne sviđa se izbor kabineta koji je napravio Donald Tramp.
U početku su evropske diplomate čak osjetile određeno olakšanje zbog novog kabineta novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa, barem kada je izabrao republikanca sa Floride Marka Rubija za najvišeg američkog diplomatu. Nije potrajalo.
Trampovi izbori ministara, od jedva poznatog voditelja Foks njuza Pita Hegseta za ministra odbrane do Tulsi Gabard za direktorku nacionalne obavještajne službe, povećali su strahove da će Evropa možda morati da se pripremi za najgore i da bude spremna da se pojača bez svog tradicionalnog NATO saveznika, u svijetu koji je rastrgan nizom ozbiljnih sukoba, piše Politiko.
Gabard, bivša kongresmenka poznata po širenju teorija zavjere, susretu sa sirijskim diktatorom Bašarom Asadom i širenju propagande ruskog predsjednika Vladimira Putina, u evropskim diplomatskim krugovima smatraju zapanjujućim izborom.
"Ovo je stvarno zastrašujuće", objavila je Natali Loazo, bivša francuska ministarka za Evropu pod predsjednikom Emanuelom Makronom, a sada poslanik u njegovoj grupi "Obnovi Evropu".
"Vrijeme evropske uzdržanosti i nade da će nas SAD zaštititi je prošlo", rekla je Mari-Agnes Štrak-Cimerman, Njemica koja je na čelu podkomiteta za bezbjednost i odbranu Evropskog parlamenta.
Marek Magierovski, bivši ambasador Poljske u Vašingtonu, oštro je govorio o Gabard i njenim ranijim, kako je rekao, ranijim "proruskim" komentarima. Tri dana nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022, ona je pozvala lidere Rusije, Ukrajine i SAD da "prigrle duh mira" i dogovore se oko toga da Ukrajina postane neutralna zemlja. "Budući da ona postaje šefica cjelokupne američke obavještajne zajednice, ovo je svakako veoma uznemirujući signal", rekao je on na poljskoj televiziji.
Kada se Rubijevo ime prvi put pojavilo kao Trampov izbor za državnog sekretara ranije ove nedelje, početna reakcija bila je oprezno optimistična. Diplomate, stručnjaci i zvaničnici u Evropi, Ujedinjenom Kraljevstvu i Izraelu istakli su primijetili da je on iskusan stručnjak za spoljnu politiku koji je podržavao NATO, bio je oštar prema Iranu i želeo je da odbrani Tajvan od bilo koje kineske invazije.
Majk Volc, bivši pripadnik specijalnih snaga američke vojske, kojeg je Tramp predložio za važnu funkciju savjetnika za nacionalnu bezbjednost, takođe se smatra sigurnim izborom. Spoljnopolitički analitičar Ulrih Špek opisao je početnu reakciju kao "veliko olakšanje".
Evropski diplomata u Vašingtonu koji je, kao i drugi citirani u ovoj priči, govorio pod uslovom da ostane anoniman, rekao je: "Malo su manje grozni od drugih. Veliko je pitanje šta nominacije govore o Trampovom pristupu vlasti i da li neko može da ima dovoljno uticaja da ograniči njegove nepredvidive poteze. Ono što je jasno jeste da neće biti protivteže Trampu. Oni mu sve duguju". Ali nakon što su Gabard i Hegset nominovani za ključne funkcije, izbila je konfuzija.
"Nisam siguran da li je zaista moguće dati bilo kakva razumna predviđanja o pravcu ove administracije na osnovu izbora osoblja", rekao je drugi evropski diplomata.
Zvaničnici i diplomate EU su primijetili da je Tramp imao naviku da zaobilazi zvaničnike u svojoj vladi, pa čak i američku obavještajnu agenciju u potrazi za direktnim dogovorima sa autokratama kao što su Putin ili kineski Si Đinping, i bili su skeptični da bi bilo ko zaista mogao da ublaži njegove instinkte.
Rubio i Valc su poslednjih mjeseci značajno promijenili svoje stavove o Ukrajini kako bi se uskladili sa Trampovim pozivima na mirovni sporazum, pri čemu je senator Floride ranije ove godine glasao protiv velikog paketa pomoći Kijevu, istakli su oni.
S obzirom na rizik od Trampove improvizacione spoljne politike, treći diplomata EU rekao je da se Evropa mora pripremiti da preuzme veći teret u vezi sa Ukrajinom.
"Znamo iz Trampovog prvog predsjedničkog mandata koliko njegova politika može biti nepredvidiva. Čak i ako bi Rubio i Valc imali umjereniji pristup Ukrajini, to ne oslobađa EU od obaveze da se pripremi da učini više", rekao je diplomata. U Kijevu su se zvaničnici uzdržali od bilo kakvih komentara iz straha da ne naljute Trampa.