Svijet

Plaćanje kešom u ovim zemljama odlazi u zaborav: Sve će se plaćati elektronski

Autor Aleksandra Virijević

Ovo je lista od šest zemalja u kojima se uskoro potpuno ukida gotovinsko plaćanje.

Izvor: SmartLife / Mastercard

Beskontaktna plaćanja nakon pandemije ne pokazuju znake usporavanja, a zemlje poput Norveške i Finske se približavaju bezgotovinskom plaćanju. Teško je odrediti koliko je zemalja u svijetu prešlo na bezgotovinsko plaćanje i u kojoj mjeri, zbog izazova u izvođenju studija u mnogim zemljama. Ovi podaci obično zavise od dostupnosti informacija iz svake zemlje i pristupa bezgotovinskom plaćanju.

Međutim, na osnovu aktuelnih trendova, može se reći da su sledeće zemlje najbliže tome da postanu bezgotovinska društva.

1. Norveška

Norveška ima nula odsto stanovništva bez bankovnog računa, što znači da svaki građanin ima pristup bankarskim uslugama. Samo oko dva odsto plaćanja u zemlji se vrši u gotovini. Sa 32 bankomata na 100.000 ljudi, Norveška je jedna od zemalja koje će najvjerovatnije postati bezgotovinsko društvo.

2. Finska

Finska bilježi slične podatke kao Norveška, sa nula odsto stanovništva bez bankovnog računa i 37 bankomata na 100.000 ljudi. Banka Finske procjenjuje da novčanice neće biti u upotrebi do kraja 2029. godine.

3. Švedska

Švedska, prva zemlja koja je izdala novčanice, sada je jedan od lidera u korišćenju mobilnog plaćanja, na koje otpada oko 20 odsto transakcija. Trenutno se samo jedan odsto plaćanja u zemlji vrši u gotovini.

Iako se predviđalo da će Švedska već biti bezgotovinska, to se još nije dogodilo, uglavnom zbog starijih građana koji još koriste gotovinu. Kao i u Norveškoj i Finskoj, nula odsto švedskog stanovništva je bez bankovnog računa.

4. Kina

Iako se veliki dio kineske populacije oslanja na gotovinu, kineska vlada je 2020. godine pokrenula eksperiment sa digitalnom valutom, koji je bio toliko uspješan da se očekuje da će Kina u bliskoj budućnosti ostati bez gotovine.

Digitalna plaćanja su sada toliko popularna u Kini da strani posjetioci sada mogu da plaćaju bezgotovinski preko Alipai i WeChat aplikacija, bez potrebe za računom u kineskoj banci.

5. Novi Zeland

Novi Zeland ima 54 bankomata na 100.000 stanovnika, a samo jedan odsto stanovništva nema račun u banci. Međutim, ciklon koji je u februaru pogodio Novi Zeland otkrio je rizike bezgotovinskog plaćanja, pošto su bankomati i platni servisi uništeni. Ova situacija primorala je centralnu banku da preispita značaj gotovine u društvu.

6. Ujedinjeno Kraljevstvo

U Velikoj Britaniji 17 odsto potrošača radije plaća gotovinom, što je veći procenat u poređenju sa drugim zemljama na ovoj listi. Uprkos tome, Velika Britanija je i dalje među vodećim zemljama kada je u pitanju bezgotovinsko plaćanje, zbog čega mnoge kompanije razmišljaju o prelasku na potpuno bezgotovinsko poslovanje. Velika Britanija ima jedan od najvećih broja bankomata u odnosu na broj građana, pa tako 99 bankomata dolazi na 100.000 ljudi.

Daleko od bezgotovinskog društva

S druge strane, zemlje poput Maroka i dalje se u velikoj mjeri oslanjaju na gotovinu, iako 84 odsto stanovništva ima pristup internetu. Oko 71 odsto stanovništva nema pristup bankarskim uslugama, što je vjerovatno razlog velikog broja gotovinskih transakcija.

Rumunija je evropski lider u gotovinskim transakcijama, gdje se 78 odsto svih transakcija obavlja gotovinom, dok 42 odsto stanovništva nije uključeno u bankarski sistem. U Egiptu se 60 odsto transakcija obavlja u gotovini, što je povezano sa činjenicom da 67 odsto stanovništva nema račun u banci.