Svijet

Putin spremio pakao ako se pređu "crvene linije": Pretekao Amerikance i Britance i poslao poruku Ukrajini

Autor Aleksandar Blagić

Glavni saveznik Rusije, predsjednik Bjelorusije, smatra da je Ruska Federacija zakasnila sa promjenama o nuklearnoj doktrini.

Izvor: RIA Novosti/screenshot/X/@MaimunkaNews/Printscreen

Predsjednik Rusije Vladimir Putin najavio je 25. septembra ove godine promjene u ruskoj nuklearnoj doktrini, a predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko smatra da je Ruska Federacija "zakasnila" sa tim promjenama, piše "Rojters". Lukašenko je rekao da su na Zapadu mnoge "vruće glave" već znale da Putin priprema promjenu doktrine i prije nego što je to Kremlj zvanično saopštio.

Putin je 25. septembra saopštio da Rusija proširuje scenarije u kojima će snažnije reagovati u budućnosti u slučaju nedozvoljenog prelaska ruske granice. "Adekvatniji" odgovori odnose se na korišćenje avijacije, krstarećih raketa i dronova.

Kako se navodi, Moskva je "požurila" kako bi preduhitrila Britance i Amerikance da dozvole Ukrajini da koristi rakete dugog dometa za mete unutar ruske teritorije. Bjelorusija je, da podsjetimo, dozvolila Rusiji 2023. godine da izvrši taktičko premještanje dijela nuklearnog naoružanja u svojoj zemlji.

"Ta doktrina je trebalo da se revidira odavno. Da Putin nije slao 'nuklearne signale', Zapad bi nas odavno bombardovao", izjavio je Lukašenko u intervjuu.

Ukrajina je optužila Rusiju da vrši "nuklearne ucjene". Takođe, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je apelovao na Zapad da ignoriše Putinove pretnje o "crvenim linijama" (dozvola Sjedinjenih Američkih Država da Ukrajina koristi dalekometne raketne sisteme ATACMS i britansko-francuske projektile "Storm Shadow").

Izvor: U.S. Army / Avalon / Profimedia

Kakva je raketa “Storm Shadow”?

Francuzi ovu raketu zovu “Skalp”. Ona ima maksimalni domet od 250 kilometara, lansira se iz aviona i leti približno brzini zvuka. Ova raketa se smatra idealnim oružjem za prodor u ruske bunkere i skladišta municije.

Svaka ovakva raketa košta blizu milion američkih dolara zbog čega se one lansiraju u izuzetno kontrolisanim i unaprijed pripremljenim uslovima i okolnostima. Određena količina ovih krstarećih raketa već je poslata Ukrajini, ali uz napomenu da smiju da se lansiraju na ruske ciljeve samo unutar Ukrajine.

Storm Šedou bio je veoma efikasno oružje za Ukrajinu, pogađajući upravo dobro zaštićene ciljeve na okupiranoj teritoriji. Nije iznenađenje što je Kijev lobirao za njihovu upotrebu unutar Rusije, naročito za gađanje aerodroma koji se koriste za napade kliznim bombama koje su nedavno ometale ukrajinske trupe na frontu”, izjavio je ranije vojni analitičar, bivši oficir britanske vojske i izvršni direktor konsultantske kuće “Sibylline” Džastin Kramp.

Međutim, on je naveo da je ruska protivvazdušna odbrana evoluirala kako bi se suprotstavila ovakvim raketama. Takođe, ističe da bi Moskva mogla da se pronađe pod velikim opterećenjem zbog količine raketa koju Ukrajina bude dobila.

Ovo će otežati vojnu logistiku, komandu i kontrolu i vazdušnu podršku, a čak i ako se ruski avioni povuku dalje od ukrajinskih granica kako bi izbjegli raketnu prijetnju, i dalje će trpjeti povećanje vremena i troškova po naletu na liniju fronta”, dodao je Kramp.

Izvor: MALCOLM PARK / Avalon / Profimedia