Svijet

UKRAJINA IMA DOZVOLU ZA LANSIRANJE RAKETA NA RUSIJU? Britanci i SAD spremni da daju zeleno svijetlo Zelenskom za juriš!

Izvor Kurir

Ukrajina bi uskoro mogla da dobije tajnu dozvolu za lansiranje projektila na Rusiju u narednim nedeljama, budući da se Velika Britanija i SAD se spremaju da daju zeleno svjetlo.

Izvor: Sergey Bobylev / Sputnik / Profimedia

Međutim, oni to žele zvanično da objave tek nakon lansiranja prvih raketa, piše ugledni Tajms, pozivajući se na neimenovane izvore.

Zapadne diplomate spremne su da potpišu odluku, ali bi mogle da se uzdrže od zvaničnog saopštenja u UN sledeće nedelje.

Tajms navodi da postoji oprez u vezi sa objavljivanjem tog poteza unaprijed da se ne bi upozorila Rusija.

Takođe, mogao bi da bude sklopljen tajni sporazum kako bi se Ukrajini omogućilo da ispaljuje krstareće rakete britanske i francuske proizvodnje na Rusiju sa elementom iznenađenja, navode diplomatski izvori.

Francuska i Velika Britanija su već poslale projektile Storm šedou u Ukrajinu, međutim, samo za upotrebu na ciljevima unutar granica zemlje u borbi protiv ruskih snaga.

Šta je 'storm šedou'?

„Storm šedou" je anglo-francuska krstareća raketa sa maksimalnim dometom od oko 250 kilometara.

Francuzi je zovu „skalp".

Oni se bacaju iz aviona, a potom lete maltene brzinom zvuka, blisko prateći teren, prjie nego što se spuste i detoniraju visoko eksplozivnu bojevu glavu.

„Storm šedou" se smatra idealnim oružjem za probijanje ojačanih bunkera i skladišta municije, kao što su oni koje Rusija koristi u ratu protiv Ukrajine.

Ali svaki projektil košta skoro milion američkih dolara, tako da se obično koriste u sklopu pažljivo planiranih naleta mnogo jeftinijih dronova, koji se šalju unaprijed da zbune i zamore neprijateljsku protivvazdušnu odbranu, kao što to Rusija radi Ukrajini.

Korišćeni su uz sjajne rezultate, kada je pogođeno rusko crnomorsko pomorsko sjedište u Sevastopolju čime je Krim postao nebezbjedan po rusku mornaricu.

Britanski diplomatski izvori rekli su da žele da pokažu da NATO "djeluje jedinstveno i da izbjegnu utisak da Velika Britanija i SAD "dominiraju u donošenju odluka".