Svijet

Opasan virus iz džungle se širi Evropom: "Treba da budemo zabrinuti, može da postane nezaustavljivo"

Autor Ivana Vlajković

Evropom se širi opasan virus iz džungle.

Izvor: Thomas Banneyer / AFP / Profimedia

Virus koji potiče iz Južne Amerike i širi se pomoću insekata prvi put je otkriven u Evropi. Evropski centar za kontrolu bolesti (ECDC) navodi da je Oropuš virus iliti OROV prijavljen kod 19 osoba u poslednja dva mjeseca. Dvanaest je prijavljeno u Španiji, pet u Italiji, a dva u Njemačkoj.

Za sada ne postoji vakcina za bolest koja potiče od lenjivaca i majmuna, ali i ptica. Stručnjaci kažu da virus potiče iz iste porodice bolesti kao i Zika virus i Denga koji su potencijalno smrtonosni. Groznica koja nastaje nakon zaraze uključuje simptome kao što su glavobolja, mučnina, povraćanje, bolovi u mišićima i zglobovima...

Doktor Deni Altman, profesor imunologije na Imperijal koledžu u Londonu, upozorava na OROV.

"Definitivno treba da budemo zabrinuti. Stvari se mijenjaju i mogu postati nezaustavljive", rekao je Altman za britanski Telegraf, piše Dejli mejl.

Simptomi obično počinju četiri do osam dana nakon ujeda i u teškim slučajevima bolest može dovesti do meningitisa. ECDC navodi da su smrtni ishodi izuzetno retki i da je oporavak od bolesti uobičajen. U većini slučajeva simptomi nestaju u roku od četiri dana.

Izbijanja virusa do danas su prijavljena u nekoliko zemalja Južne i Centralne Amerike i Kariba. Od početka godine zabeležene su specifične epidemije u Brazilu, Boliviji, Kolumbiji, Peruu, a nedavno i na Kubi. Čak osamnaest obolelih Evropljana vratilo se sa groznicom sa Kubu dok je jedan zaraženi u Italiji putovao u Brazil.

Između januara i sredine jula zabilježeno je više od 8.000 slučajeva zaraze u Brazilu, Boliviji, Peruu, Kolumbiji i Kubi. ECDC je zbog takvih brojki rekao da je vjerovatnoća zaraze za građane EU koji putuju ili borave u oblastima epidemije trenutno procijenjena kao umjerena. Evropske vlasti savjetuju turistima koji putuju u pogođena područja da nose košulje sa dugim rukavima i duge pantalone da bi smanjili rizik od ujeda.

Soj koji stoji iza nedavne epidemije prvi put je primijećen u malom selu na Trinidadu i Tobagu davne 1955. godine. Ime je dobio po lokalnoj rijeci Oropuš. Pet godina kasnije, tokom izgradnje auto-puta Belem-Brazilija, dokazano je da jedan lenjivac nosi Oropuš virus. Za svega godinu dana mnogi ljudi u toj oblasti su se razboljeli od virusa.

Nejasno je i dalje koji insekti šire virus u džungli. Dokazano je da u urbanom okruženju muve i komarci šire bolest među ljudima. Visoke temperature uzrokovane klimatskim promjenama takođe su dovele do toga da muve lete dalje, a povećane padavine i poplave predstavljaju savršeno mjesto za razmnožavanje insekata.