Nešto začuđujuće se desilo sa najvećim ledenim brijegom na svijetu. Mjesecima se već A23a vrti u mjestu sjeverno od Južnog pola, umjesto da, kako su naučnici mislili, juri niz najjaču okeansku struju.
Stručnjaci kažu da je ledena grdosija, sa površinom od 3.900 kilometara kvadratnih, uhvaćena na vrhu ogromnog vrtećeg cilindra vode.
Taj fenomen okeanografi zovu Tejlorov stub, a moguće je da A23a godinama neće uspjeti da pobjegne iz njegovog zagrljaja.
"Ledeni bregovi obično putuju, lome se na dJelove i polako otapaju. Ovaj ne. A23a je ledeni brIJeg koji odbija da umre“, kaže profesor Mark Brendon za Bi-Bi-Si.
Dugovječnost ledenog brIJega je dobro poznata. A23a se odlomio od Južnog pola 1986. godine, ali se ubrzo zaglavio u plitkom dijelu Vedelovog mora. Od tada je svake godine gubio oko 2,5 metra debljine, što je početkom prošle godine omogućilo da se oslobodi od dna i ponovo počne da se kreće.
Aprila ove godine ušao je u Antarktičku cirkumpolarnu struju, koja je trebalo da ga nosi do Južnog Atlantika gdje bi se vremenom polomio i otopio.
Umjesto toga, A23a nije otišao nigdje. Ostao je u mjestu tek sjeverno od Južnih Orknijskih ostrva i vrti se u smjeru suprotnom od kazaljki na satu za oko 15 stepeni dnevno.
Najveći ledeni brijeg se nije ponovo nasukao, jer ima barem kilometar vode između njega i morskog dna.
Umjesto toga, zaustavio ga je „vir“ koji je 1920-ih godina prvi put opisao izuzetni fizičar ser Džefri Ingram Tejlor, koji je bio pionir na polju dinamike fluida, a čak je učestvovao i u Menhetn projektu.
„Okean je prepun iznenađenje“, dodaje profesor Majk Meredit iz organizacije Britanskog antarktičkog istraživanja.