Nakon sukoba između demonstranata i vlade zbog kvota u javnoj službi, u kojima je poginulo više od stotinu ljudi, vrhovni sud Bangladeša danas je promijenio vladin model zapošljavanja.
Prema presudi, 93 odsto radnih mijesta mora da se temelji na zaslugama, pet odsto ide potomcima vojnika koji su se 1971. izborili za nezavisnost Bangladeša od Pakistana, a dva odsto osobama iz etničkih manjina ili onima s invaliditetima.
Demonstracije su predvodili studenti
U izvornom sistemu kvota više od polovine poslova u javnom sektoru bilo je rezervisano za te posebne grupe. Demonstranti su smatrali da se tako daje prednost pristalicama dugogodišnje premijerke Šeiki Hasine i njene Avami lige.
Demonstracije su predvodili studenti, koje posebno ljuti nedostatak kvalitetnih poslova i radnih mijesta. U zemlji sa više od 170 miliona stanovnika visoki su i nezaposlenost i inflacija.
Po pisanju Al Džazire, vođe protesta rekli su da pozdravljaju presudu, ali da se ne kane da prekinu demonstracije sve dok uhapšeni opozicioni čelnici i studenti ne budu oslobođeni, a vladini zvaničnici koje smatraju odgovornima za gušenje protesta ne podnesu ostavke.
Broj mrtvih u protestima premašio 110
Vlada je pozdravila presudu vrhovnog suda, a ministar pravosuđa Anisul Hake novinarima je kazao da je to vrlo razborita presuda i da će se sprovesti u najkraćem roku.
Lokalni mediji prenijeli su da je broj mrtvih u nasilnim sukobima od utorka premašio 110. I dalje su u prekidu internet i slanje tekstualnih poruka, što je naciju odsjeklo od ostatka svijeta.
Ulicama patroliraju vojnici, policijski čas se nastavlja, a u ponedeljak je praznik.