Svijet

TRAMPOV PLAN ZA NATO I UKRAJINU: Ako opet osvoji vlast u Americi VELIKE PROMJENE za Alijansu u Evropi

Autor Vasilisa Grgurević Izvor Kurir

Donald Tramp, bivši američki predsjednik i republikanski kandidat na novembarskim izborima, više puta je prijetio da će SAD napuštiti NATO, ali Politiko navodi da brojni njegovi bivši saradnici smatraju da on to neće neizostavno i učiniti ako se vrati u Bijelu kuću.

Izvor: Kurir/Elijah Nouvelage / AFP / Profimedia

Ali, to ne znači da NATO sa Trumpom na čelu Amerike neće doživjeti ogromne promjene.

Ova tema je ponovo postala aktuelna nakon katastrofalno lošeg nastupa demokratskog predsjednika Džoa Bajdena u prošlonedeljnoj TV debati nakon koje je jasno da je Tramp favorit za predsjednika.

U zamjenu za nastavak učestvovanja SAD u NATO Tramp ne samo da bi očekivao da evropske zemlje drastično povećaju izdatke na odbranu, što je i bila njegova glavna pritužba dok je bio predsjednik, nego bi takođe preduzeo ono što je stručnjak za odbranu Dan Koldvel, čovek upoznat sa načinima razmišljanja Trampovog savetodavnog kruga za nacionalnu bezbjednost, za Politico opisao kao "radikalnu preorijentaciju" NATO.

Više zapravo nemamo izbora - rekao je Koldvel, navodeći rastući dug SAD, slabo regrutovanje vojnika i odbrambenu industrijsku bazu koja ne može da drži korak s izazovima iz Rusije i Kine.

Niko iz Trumpovog izbornoh štaba nije komentarisao ove teze niti je Tramp objasnio svoj plan vezan za NATO.

Izvor: AP

Ali, brojni analitičari i stručnjaci upoznati sa situacijom u razgovoru za Politiko govorili su o ovome.

Prema tim zvaničnicima, Amerika bi zadržala svoj nuklearni kišobran nad Evropom tokom drugog Trampovog mandata održavanjem svojih vazduhoplovnih snaga i baza u Njemačkoj, Engleskoj i Turskoj, kao i svojih pomorskih snaga.

U međuvremenu bi najveći dio pješadije, oklopnih jedinica, logistike i artiljerije prešao iz američkih u evropske ruke.

Djelovi ovog plana predstavljeni su u članku koji je u februaru 2023. objavio Trampov Centar za obnovu Amerike, ali u mjesecima nakon toga pojavio se detaljniji konsenzus među Trumpovim pristalicama o nacrtu novog koncepta za NATO.

Promena koju predviđaju uključivala bi, po Koldvelu, "značajno smanjenje američke bezbednosne uloge".

On je donedavno bio viši savjetnik Rasela Vota, bivšeg visokog zvaničnika Trampove administracije, koji je u maju ove godine imenovan za političkog direktora Nacionalne konvencije Republikanske partije i za kojeg se očekuje da će igrati bitnu ulogu u drugoj Trampovoj administraciji.

Drugi dio Trampovog plana je "dvoslojni NATO sistem".

Ta ideja, koju je prvi predložio jedan visoki bivši zvaničnik Trampove administracije, penzionisani general-pukovnik Kit Kelog, znači da zemlje članice koje ne budu trošile dva posto BDP na odbranu "ne bi uživale bezbjednosno jemstvo SAD".

Trump je dosad jasno kritikovao članice NATO koje ne izdvajaju dogovorenih dva posto BDP na odbranu.

Nedavno je i jasno dao da se nasluti da takve zemlje ne bi branio od napada Rusije.

Tramp takođe ima plan za brzo rješenje ukrajinskog sukoba.

Iako detalji nisu poznati, dvojica sagovornika Politika bliska Trampu sugerišu da je došlo do razgovora sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o tome koliko ukrajinske teritorije Moskva može da zadrži.

Takođe, razmišlja se i o dogovoru da se NATO neće širiti prema istoku, posebno na područje Ukrajine i Gruzije.