Svijet

NATO ZAPRIJETIO KINI ZBOG RUSIJE! "Ako ne promijeni svoje ponašanje čekaju je sankcije", Peking odgovorio

Autor Aleksandra Virijević

U poslednje vrijeme se vodi stalna rasprava o mogućim sankcijama Kini, rekao je šef NATO Jens Stoltenberg.

Izvor: APFootage / Alamy / Alamy / Profimedia

Šef NATO-a izjavio je za BBC da Kina treba da snosi posljedice zbog podržavanja ruskog rata u Ukrajini ako ne promijeni svoje ponašanje. Jens Stoltenberg rekao je da Peking "pokušava da sjedi na dvije stolice" podržavajući ruske ratne napore i istovremeno održavajući odnose s evropskim saveznicima.

"Ovo neće funkcionisati na duge staze", rekao je Stoltenberg za BBC News tokom posjete Vašingtonu.

Koje su moguće sankcije Kini

U opsežnom intervjuu Stoltenberg je govorio i o nuklearnom oružju i troškovima za odbranu. Njegovi komentari dolaze u trenutku kada Rusija ne pokazuje znakove popuštanja u svom ratu protiv Ukrajine. Na mirovnom samitu, održanom u Švajcarskoj proteklog vikenda, desetine nacija su obećale podršku Kijevu, ali je Rusija taj samit nazvala gubitkom vremena i izjavila da će da pristane na mirovne pregovore samo ako Ukrajina praktično kapitulira.

Na pitanje o tome što bi članice NATO-a mogle da učine u vezi sa kineskom podrškom Rusiji, Stoltenberg je rekao da se vodi "stalna rasprava" o mogućim sankcijama. On je dodao i da Kina "dijeli mnoge tehnologije, poput mikroelektronike, koje su ključne za Rusiju u izgradnji projektila i oružja koje koristi protiv Ukrajine". Naveo je da "u nekom trenutku moramo da razmotrimo neku vrstu ekonomskih troškova ako Kina ne promijeni svoje ponašanje".

Peking je od prošlog mjeseca već pod nekim sankcijama zbog podrške Rusiji. SAD je najavio ograničenja koja bi bila usmerena na oko 20 kompanija sa sjedištem u Kini i Hong Kongu. Kina je branila svoje poslovanje s Moskvom rekavši da ne prodaje smrtonosno oružje i da "pažljivo rukuje izvozom artikala dvostruke namjene u skladu sa zakonima i propisima".

"Rusija se sve više usklađuje s autoritarnim liderima"

Stoltenberg je u posjeti Vašingtonu, dok ruski predsjednik Vladimir Putin danas odlazi u Sjevernu Koreju. Prošlog mjeseca je bio u Kini.

"Rusija se trenutno sve više usklađuje s autoritarnim liderima", rekao je Stoltenberg za BBC navodeći Iran, Peking i Severnu Koreju.

Rekao je da je Sjeverna Koreja poslala artiljerijske granate Rusiji, a zauzvrat je Rusija pružila naprednu tehnologiju za sjevernokorejske raketne i nuklearne programe.

"Tako Sjeverna Koreja pomaže Rusiji u vođenju agresivnog rata protiv Ukrajine", zaključio je glavni sekretar NATO-a.

Vađenje nuklearnog oružja iz skladišta

Stoltenberg je za britanski list Telegraf izjavio da NATO razgovara o razmeštanju veće količine nuklearnog oružja, o njegovom izvlačenju iz skladišta i stavljanju u pripravnost s obzirom na sve veću prijetnju Rusije i Kine. On je rekao da članice NATO-a razgovaraju o korištenju transparentnosti u pogledu svog nuklearnog arsenala kao sredstva za odvraćanje.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je kako se čini da su Stoltenbergovi komentari u suprotnosti sa saopštenjem objavljenim na konferenciji održanoj tokom vikenda u Švajcarskoj, u kojem stoji da je bilo kakva prijetnja ili upotreba nuklearnog oružja, kada je Ukrajina u pitanju, nedopustiva.

"Ovo je još jedna eskalacija napetosti", rekao je Peskov komentarišući izjave glavnog sekretara NATO-a.