Planovi Vlade Slovenije da prizna Državu Palestinu 4. juna odgođeni su referendumskim predlogom koji je podnijela opoziciona Slovenska demokratska stranka (SDS)
Kako su objavili slovenački mediji, lider SDS-a Janez Janša rekao je u ponedjeljak da je odluka Vlade da prizna Palestinu već nanijela Sloveniji dugoročnu štetu "jer daje podršku terorističkoj organizaciji Hamas", prenosi Anadolija.
Prema slovenačkom zakonu, samo Državni zbor (Narodna skupština) ima ovlašćenje da prizna nezavisnost država, a najnoviji potez znači da će priznanje biti odgođeno najmanje mjesec, jer je poslovnikom propisano da poslanici ne mogu razmatrati predlog referenduma 30 dana nakon podnošenja.
Procjenjuje se da predlog SDS-a vjerovatno neće imati podršku, s obzirom na snažnu većinsku koaliciju u parlamentu.
Zvaničnici koalicije opisuju ovaj potez kao neiskren.
Ministarks vanjskih poslova Tanja Fajon kazala je da, ako neko ima iskrenu namjeru da se zalaže za mir, onda se mora zalagati i za rješenje s dvije države.
"Kada vidimo da je više od 36 hiljada ljudi ubijeno u Gazi, kada vidimo kako bjesni krvoproliće i glad, ne mogu razumjeti kako slovenačko društvo može prihvatiti da odugovlačimo", dodala je Fajon.
Vlada Slovenije je na sjednici 30. maja usvojila odluku da Državnom zboru predloži priznanje Palestine kao suverene i nezavisne države, nakon čega je simbolično istaknuta palestinska zastava.
Premijer Robert Golob je rekao da su odlučili priznati Palestinu kao nezavisnu i suverenu državu u granicama predviđenim Rezolucijom Ujedinjenih nacija iz 1967. godine ili u granicama o kojima bi se uključene strane složile u budućem mirovnom sporazumu.
On je rekao da ta odluka ima jednu poruku objema stranama - da žele hitni prekid neprijateljstava i oslobađanje talaca.
"Ovo priznanje nije usmjereno ni protiv koga pa ni protiv Izraela. Ovo je poruka mira", poručio je tada Golob.
Vlada Slovenije je 9. maja pokrenula procedure za priznanje Palestine i najavila da će odluku poslati Državnom zboru najkasnije do 13. juna.
Španija, Irska i Norveška su 28. maja službeno priznale palestinsku državu.