Svijet

KINESKA SONDA SLETJELA NA UDALJENU STRANU MJESECA! Cilj je dominacija među svemirskim silama, evo šta će raditi

Autor Bojana Zimonjić Jelisavac

Kineska sonda uspješno je sletjela na Mjesec, gdje će prikupljati uzorke prašine i kamenja. Evo kako funkcioniše i šta je dalji plan!

Izvor: YouTube/VideosFromSpace

Kineska sonda Čang'e-6 uspješno je sletjela na udaljenu stranu Mjeseca u nedjelju ujutru po pekinškom vremenu, piše "Si-En-En". Uspješno sletanje korak je ka ostvarenju ambicije Kine da postane svemirska sila i u sljedećoj etapi pošalje astronaute na Mjesec.

Sonda Čang'e-6 sletjela je u krater Ejtken na Južnom polu, i tu će prikupljati uzorke sa površine Mjeseca. Ovo je najkompleksniji robotski poduhvat na Mjesecu do sada za Kinu, i nacionalna svemirska agencija nada se da će prvi put uspješno dobiti uzorke sa dalje strane Mjeseca.

Sletanje sonde drugi je put da je kineska misija uspješno sletjela na taj dio Zemljinog satelita, pošto je to prvi put izvedeno 2019. sa sondon Čang'e-4.

Ako sve bude išlo po planu u misiji koja je počela 3. maja i trajaće 53 dana, Kina će biti korak bliže cilju da postane dominantna svemirska sila. Planovi obuhvataju i slanje astronauta na Mjesec do 2030. godine i izgradnju istraživačke baze na Južnom polu, gdje se vjeruje da postoji zaleđena voda.

Izvor: YouTube/VideosFromSpace

Sonda se sastoji od četiri modula, po jednog za orbitiranje, sletanje, uzletanje i povratak. Koristiće bušilicu i mehaničku ruku da bi prikupila do dva kilograma Mjesečeve prašine i kamenja, a da bi misija bila uspješno okončana, modul za sletanje moraće da uz pomoć robota uzorke uskladišti u modul za uzletanje.

Potom će taj modul morati da se vrati u Mjesečevu orbitu gdje će uzorke prebaciti u kapsulu za povratak. Orbiter i kapsula će se zajedno vratiti u Zemljinu orbitu gdje će se razdvojiti, i kapsula za povratak će, po planu, doći nazad na Zemlju i sleteti u ruralni dio Mongolije.

Jedan od većih izazova ove kompleksne misije je činjenica da je dalja strana Mjeseca izvan dometa normalne komunikacije. Čang'e-6 zato se oslanja na satelit Kuekjao-2, lansiran u martu u Mjesečevu orbitu.

Izvor: YouTube/VideosFromSpace

Kina planira da pošalje još dvije Čang'e misije dok se bliži svom cilju da pošalje astronaute na Mjesec do 2030. godine.