Demonstranti su probili barikadu koja štiti gruzijski parlament u glavnom gradu Tbilisiju
U Gruziji se nastavljaju masovni protesti nakon što je parlament izglasao kontroverzni zakon o "stranim agentima". Kritičari zakona kažu da je inspirisan onim u Rusiji koji se koristi za suzbijanje disidenata. Demonstranti su probili barikadu koja štiti gruzijski parlament u glavnom gradu Tbilisiju, na šta je reagovala interventna policija polivanjem demonstranata vodom iz vodenih topova. Vlasti takođe koriste suzavac.
Zaštitari obučeni u crne dukserice sa kapuljačom i maskama preko lica počeli su da hapse demonstrante koji su se nalazili ispred srušene barikade. "Oni koriste nasilne i zastrašujuće taktike. Pokušavaju da održe svoju poziciju, ali su sada počeli da se povlače nazad u zgradu", rekao je reporter Skaj njuza Dominik Vaghorn.
Vaghorn kaže da je teško utvrditi da li su svi u obučeni crnom sa policijom, ali su "odlučni da raščiste područje". Novinar Skaj njuza razgovarao je sa nekoliko demonstranata.
"Ovo je miran protest i ja sam ovdje da branim svoju zemlju. Daćemo sve od sebe da odbranimo svoju zemlju. Vjerujem u naš narod. Nećemo izgubiti budućnost jer ćemo se boriti", rekao je jedan demonstrant. Kontroverzni gruzijski zakon "ugroziće čitavo civilno društvo", rekao je za Skaj njuz Hans Gutbrod, profesor na državnom univerzitetu Ilia u Džordžiji.
On je dodao da predsjednik može da stavi veto na zakon, ali "veto može da nadjača ista većina koja ga je usvojila". Rekao je da je ovaj zakon osmišljen da zatvori medijske organizacije i da "u suštini dovede u opasnost cijelo civilno društvo. Čak i pristalice vladajuće partije Gruzijski san imaju mnogo sumnji u vezi sa ovim zakonom. Ovo je prvi put da je gruzijska vlada u punom sukobu sa svojim zapadnim partnerima. Ovo je veoma ozbiljan trenutak", rekao je on.
Protesti su pokrenuti dan nakon što je gruzijski premijer Irakli Kobahidze rekao da će vlada nastaviti sa nacrtom zakona uprkos protivljenju onih koje je nazvao "zavedenom" omladinom koja osjeća ogorčenost prema Rusiji. Hiljade ljudi gotovo svakodnevno već mjesec dana protestuju protiv predloženog zakona, koji smatraju autoritarnim i inspirisanim sličnim zakonom u Rusiji koji se koristi za suzbijanje neistomišljenika.
Predviđeno je da gruzijski parlament održi treće i posljednje čitanje zakona 13. maja. Opozicija je pozvala na novu seriju masovnih protesta koji su počeli 11. maja. Zapadne zemlje takođe kritikuju prijedlog zakona, prema kojem će organizacije koje dobijaju više od 20 odsto novca iz inostranstva morati da se registruju kao agenti stranog uticaja.