Svijet

HAOS ISPRED PARLAMENTA GRUZIJE! Policija u sukobu sa demonstrantima: Letjeli predmeti na sve strane, uhapšeno 20 ljudi

Autor Milica Mrvaljević Izvor Kurir

Dvoje američkih državljana i jedan Rus bili su među 20 ljudi koji su privedeni na protestima u Tbilisiju, dok su gruzijski poslanici raspravljali o zakonu o transparentnosti stranog uticaja koji je izazvao političku krizu.

Izvor: Printscreen

Gruzijska opozicija pozvala je u nedjelju protivnike zakona da organizuju cjelonoćni protest ispred parlamenta kako bi spriječili poslanike da uđu u ponedjeljak.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije je saopštilo da su demonstranti ispred parlamenta "prekršili javni red, opirali se policiji i vrijeđali" policajce, zbog čega je uhapšeno njih 20, među kojima je jedan građanin Rusije i dvojica građana SAD.

Gruzijski premijer Irakli Kobahidze obećao je u nedjelju da će nastaviti sa sprovođenjem zakona, nakon što su se protivnici zakona okupili na jednom od najvećih protesta od sticanja nezavisnosti od Sovjetskog Saveza 1991. godine.

Policija je počela da gura demonstrante daleko od službenih ulaza u zgradu parlamenta rano u ponedjeljak, što je dovelo do nekih tuča.


Spor oko predloga zakona se smatra ključnim za to da li Gruzija, koja ima tradicionalno tople odnose sa Zapadom, nastavi da se zalaže za članstvo u Evropskoj uniji i NATO-u ili umjesto toga gradi veze sa Rusijom.

Parlament Gruzije je 1. maja usvojio predlog zakona "O transparentnosti stranog uticaja" u drugom čitanju, kojim se predviđa da organizacije koje dobijaju više od 20 odsto sredstava iz inostranstva registruju kao "agenti za strane interese".

Od takvog zakona se odustalo prošle godine zbog masovnih protesta, ali je u aprilu ove godine vladajuća stranka "Gruzijski san" predložila skoro identičan zakon, sa izmjenom da se umjesto termina "agent za strane interese" koristi "organizacija koja radi za strane interese".

Visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Folker Tirk je ranije pozvao Gruziju da povuče iz procedure ovaj nacrt zakona, dok su zvaničnici Evropske unije upozorili da bi njegovo usvajanje predstavljalo ozbiljnu prepreku da Gruzija postane članica EU.

Ministarstvo spoljnih poslova Gruzije potvrdilo je 2. maja da je premijer Irakli Kobahidze odbio da posjeti SAD, nakon što je američka strana postavila uslov da se obustavi rasprava o nacrtu zakona.