Svijet

CNN OBJAVIO SNIMAK O KOJEM JE PENTAGON ĆUTAO! Skrivali od javnosti šta se zaista desilo u Avganistanu

Autor Nevena Davidović

CNN je objavio članak u kom tvrdi da imaju dokaze koji osporavaju Pentagonovu tvrdnju o napadu nakon povlačenja SAD iz Avganistana.

Izvor: X/CNN International PR/Screenshot

Snimak koji je ekskluzivno objavio CNN izaziva sumnju u ono što se dogodilo 26. avgusta 2021. na ulazu na aerodrom u Kabulu, glavnom gradu Avganistana, kada je 13 američkih vojnika i približno 170 avganistanskih civila izgubilo živote nakon napada za koji je odgovornost preuzala Islamska država.

Snimak koji je snimila go-pro kamera američkog marinca koji je obezbjeđivao tu oblast pokazuje da američko vojno osoblje zauzima odbrambene položaje kod aerodroma dok se u blizini čuje sporadična pucnjava. Kako je prenijela italijanska agencija Nova, na snimku se vidi da se u četiri minuta nakon eksplozije dogodilo najmanje 11 vatrenih obračuna, odnosno daleko više od tri istovremena okršaja koja su nedavno pomenuta u istrazi o ovom slučaju koju je vodilo Ministarstvo odbrane SAD.

Pentagon je ranije tvrdio da su sve žrtve tog događaja posledica jedne eksplozije, a svjedočenja o pucnjavi pripisao je "opštoj konfuziji". Ali, dovodeći u sumnju rezultate istrage, CNN je takođe naveo nekoliko svjedoka, uključujući desetak američkih vojnika koji su bili na licu mjesta, jednog avganistanskog lekara koji tvrdi da je lično izvadio metke iz tijela ranjenih, i lokalne zdravstvene radnike koji su govore o "desetinama žrtava" među Avganistancima zbog prostrelnih rana.

Vojnici i avganistanski civili koje je intervjuisao CNN rekli su da su čuli skoro desetak pucnja nakon eksplozije. Svjedoci su takođe sugerisali da su avganistanske civile možda ubile američke trupe koje su vjerovale da su napadnuti. Snimak nikada nije pomenut u istrazi Pentagona.

Pentagon je kasnije priznao da su američki i britanski vojnici učestvovali u vatrenim obračunima, ali ukupno tri, koji su se, kako je rečeno, dogodile gotovo istovremeno. Prema informacijama koje je prenio CNN, britanske snage su ispalile 25 ili 30 hitaca upozorenja, a američki vojnici dva rafala na osumnjičene militante. Na snimku koji je objavio CNN, samo 30 sekundi nakon eksplozije, čuje se najmanje 17 pucnjeva, nakon čega sledi još deset sporadičnih razmjena vatre.