Eruptirao je moćni vulkan u Indoneziji.
Kada je planina Ruang u Indoneziji prošle nedelje imala višestruke eksplozivne erupcije, vulkanski gasovi su bačeni toliko visoko da su dostigli drugi sloj atmosfere, kilometrima iznad zemlje. Snaga erupcija planine Ruang poslala je oblak pepela i gasova više od 20 kilometara u vazduh, prema satelitskim procjenama, desetak kilometara iznad visine komercijalnih letjelica. Potencijalni uticaji erupcije na vremenske prilike i klimu polako dolaze u fokus, a opasnost koju predstavlja vulkan i dalje postoji i evakuacije se nastavljaju, piše CNN.
Moguće je da vulkani imaju kratkoročni efekat na klimu - uključujući globalno hlađenje - zbog gasova koje ispuštaju visoko u gornju atmosferu. Ali uticaj planine Ruang na klimu će vjerovatno biti minimalan, kaže Greg Hjui, direktor Odjeljenja za geološke i atmosferske nauke na Georgia Techu.
A na svakodnevne vremenske uslove u blizini planine Ruang, kao što su temperatura, oblaci i kiša, vjerovatno neće dugo uticati vulkan, objasnio je Hjui. Planina Ruang, 725 metara visok stratovulkan na ostrvu Ruang u indonezijskoj provinciji Sjeverni Sulavesi, eruptirao je najmanje sedam puta od utorka uveče, saopštila je nacionalna vulkanološka agencija. Stratovulkani mogu proizvesti eksplozivne erupcije jer njihov konusni oblik omogućava akumulaciju gasa, kažu vulkanolozi.
Opasna mješavina vazduha
Gusti pepeo blizu površine stvara opasnu mješavinu vazduha i izaziva privremeni efekat hlađenja blokirajući zagrijavanje od sunčeve svjetlosti. Nakon što aktivna erupcija prestane, pepeo počinje da se taloži. Neki gasovi iz erupcija planine Ruang podigli su se toliko visoko da su prodrli u stratosferu, drugi sloj Zemljine atmosfere. Nalazi se tačno iznad troposfere, gde se odvija sav život i vrijeme. Stratosfera je veoma suva i obično se u nju filtriraju samo dugovječni gasovi - decenijama, prema Hjuiju. Vulkanska erupcija je jedini prirodni način da kratkotrajni gasovi kao što su sumpor-dioksid i vodena para stignu do stratosfere.