Svijet

NA SAMITU ŠEFOVA DRŽAVA EU ŠOLC IZRAZIO JASAN STAV! "3.000.000 $ treba iskoristiti za kupovinu oružja Ukrajini"

Autor Aleksandra Virijević

Novac od zamrznutih ruskih sredstava treba upotrebiti za pomoć Ukrajini, stav je njemačkog kancelara Olafa Šolca.

Izvor: Profimedia/IMAGO

Lideri Evropske Unije razmatraju predlog da se tri milijardi dolara godišnje, koje dolaze od zamrznutih ruskih sredstava upotrebi za finansiranje rata u Ukrajini. Evropska komisija je saopštila da će se o ovom predlogu raspravljati danas na samitu šefova država EU.

Prilikom dolaska na samit, njemački kancelar Olaf Šolc je izjavio da bi profit od zamrznutih ruskih sredstava trebalo koristiti za kupovinu oružja.

"Prije svega, ovaj profit bi trebalo da bude korišćen za kupovinu oružja i municije koje je Ukrajini potrebno da se brani", istakao je Šolc.

On je dodao i to da je veoma optimističan u vezi sa mogućnošću da lideri postignu saglasnost o ovom pitanju, prenosi Gardija.

Najnoviji predlog ide dalje od prethodnog plana EU, izrađenog krajem 2023. godine, koji je usvojen krajem prošlog mjeseca. On se odnosi na korišćenje kamate i ostalih profita koji se nagomilavaju na računima u Briselu, a sve sa ciljem da se pomogne u obnovi razorene zemlje, reči su visokih zvaničnika EU.

Veliki broj evropskih zemalja sada "moli" da se ovi fondovi koriste za takozvani Evropski fond za mir, rekao je zvaničnik novinarima u utorak. Fond je pokrenut 2021. godine kako bi finansirao odbrambene i vojne mere EU širom svijeta. Za razliku od opšteg budžeta EU, fond se može koristiti za kupovinu oružja.

"U decembru je plan EU bio usmjeren na rekonstrukciju i finansijsku podršku vladi u Kijevu da preživi. Sada smo u još težoj situaciji, pa je isporuka oružja još važnija," rekao je zvaničnik.

Pritisak na države EU, da više čine kako bi vojno podržale Ukrajinu, povećao se u poslednjih nekoliko mjeseci dok je protok pomoći iz Sjedinjenih Američkih Država zastao. S druge strane, Rusija je napredovala na bojnom polju.

Senat SAD-a je prošlog mjeseca odobrio dopunski zakon koji bi otključao 60 milijardi dolara vojne pomoći za Ukrajinu, ali predsjednik Predstavničkog doma Majk Džonson odbio je da ga stavi na glasanje.

Kažnjavanje Rusije

Nakon invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, zapadne zemlje su zamrzle skoro polovinu moskovskih deviznih rezervi, oko 300 milijardi eura. Približno 200 milijardi eura nalazi se u EU - uglavnom kod Eurocleara, finansijske institucije koja čuva imovinu za banke, berze i investitore.

Euroclear akumulira ogromne iznose novca zbog plaćanja povezanih sa zamrznutim ruskim sredstvima. Ova plaćanja uključuju, na primjer, kamate plaćene na obveznice, poznate kao kupon, ili prihode generisane od hartija od vrijednosti koje dospijevaju i reinvestiraju se.

Prošlog mjeseca, ova institucija je saopštila da je zaradila 5,2 milijarde eura od kamata na prihode generisane od sankcionisanih ruskih sredstava.