Svijet

FRANCUSKA PLANIRA DA ZABRANI REKLAME KOJE DOPRINOSE UNIŠTAVANJU PLANETE: Na udaru i influenseri zbog "brze mode"

Autori Euractiv.rs Balša Janković

Za prekršioce zakona je predviđena novčana kazna između 20 i 100 hiljada evra, a oni koji ponove prestup možda će morati da plate dupli iznos

Izvor: Euractiv/PRINTSCREEN/YOUTUBE/BBC NEWS

Francuzi se spremaju da zabrane reklamame koje promovišu industriju brze mode zbog njenog ogromnog negativnog uticaja na našu planetu. Planirana zabrana reklamiranja odnosila bi se i na influensere, odnosno popularne profile na društvenim mrežama. Predlog zakona je u pripremi i biće predstavljen nacionalnom parlamentu u drugoj polovini mjeseca.

"Ultrabrza moda je ekološka katastrofa: odjeća je loše napravljena, kupuje se naširoko, nosi rijetko i baca brzo", napisao je ministar za ekološku tranziciju, Kristof Bešu, na platformi X (nekadašnji Tviter) nakon prošlonedeljne debate sa predstavnicima industrije.

Ako nova pravila budu usvojena, neodržive kompanije ne samo da neće smjeti da se reklamiraju u Francuskoj, već će takođe plaćati poreze za svoje proizvode kako bi pokrile ekološku štetu. Poslanici navode da ultrabrzi modni brendovi, umjesto da obnavljaju svoje kolekcije četiri puta godišnje, nude na hiljade novih komada dnevno, na taj način podstičući prekomjernu potrošnju i nepotrebno zagađenje.

"Ova evolucija sektora proizvodnje odjeće ka jednokratnoj modi, kombinujući povećane količine i niske cijene, utiče na kupovne navike potrošača dovodeći do impulsivnih kupovina i konstantne potrebe za obnavljanjem", stoji u nacrtu dokumenta, prenosi Rojters.

Posledice su višestruke, ekološke, društvene i ekonomske. Kao primjer ovakvog poslovanja izdvaja se kineska kompanija Shein. Ona u prosjeku dnevno predstavi 7.200 novih modela, a kupcima je na raspolaganju preko 470 hiljada različitih modnih komada.

U avgustu 2022, u sklopu Zakona o klimi i otportnosti, ova zemlja je zabranila reklamiranje fosilnih goriva. Na taj način, Francuska je postala prva evropska zemlja sa ovakvom zabranom.

Za prekršioce je predviđena novčana kazna između 20 i 100 hiljada evra, a oni koji ponove prestup možda će morati da plate dupli iznos. Kako bi neutralisali uticaj (ultra)brze mode na životnu sredinu, poslanici su predložili novčane kazne za svaki prodati artikal: ovaj udarac po džepu za kompanije može da iznosi ili deset eura ili i do 50 posto cijene do kraja decenije.

Prema podacima Statiste, stanovnici Francuske potrošili su tokom 2018. 35,7 milijardi evra za odjeću i obuću. Tako su se našli na četvrtom mjestu najvećih „rasipnika” u Evropi, odmah posle Engleza, Njemaca i Italijana.

Počev od oktobra prošle godine, francuske vlasti stanovništvu isplaćuju tzv. bonus za popravke, odnosno pokrivaju dio troškova za krojača ili obućara u cilju smanjenja tekstilnog otpada. Predložena zabrana reklamiranja brze mode i porezi (pogotovo uzevši u obzir da bi troškovi mogli da padnu na pleća potrošača, što bi jeftinu garderobu odnijelo u zaborav) mogli bi dodatno da ozelene francusku modu.