Svijet

NOVA RUSKA BOMBA NOĆNA MORA ZA UKRAJINCE! PVO sistemi nemoćni, zbog ovog oružja pala je Avdijevka!

Autor Nevena Davidović

Upotreba ovih bombi postala je ključni element u ruskoj ofanzivi u regionu Donjecka.

Izvor: Youtube/NBC News/Russian Military

Rusija je počela da koristi moćnu avio-bombu koja je desetkovala ukrajinsku odbranu i poremetila ravnotežu na linijama fronta. Ovo je učinjeno pretvaranjem jednostavnog oružja iz sovjetskog doba u letjeću bombu koja je sposobna da stvori krater širok petnaest metara.

Bomba se zove FAB-1500, oružje je teško 1,5 tonu, a skoro polovina se sastoji od eksploziva. Baca se iz borbenih aviona sa udaljenosti od 60-70 kilometara, izvan dometa većine ukrajinskih protivvazdušnih sistema. FAB-1500 je još jedan primjer kako Rusija vodi rat u Ukrajini, praveći haos prije nego što pokuša da zauzme teritoriju, piše CNN.

Nedavni snimci sa linije fronta u Donjeckoj oblasti ilustruju ogromnu snagu ovih bombi, koje su pogodile termoelektrane, fabrike i nebodere - mjesta sa kojih Ukrajinci koordiniraju svoju odbranu. FAB-1500 se vodi prema svojoj meti koristeći sistem navođenja i preklopna krila koja mu omogućavaju da klizi prema njemu. Džozef Trevitik, koji je pisao o razvoju bombe za "The War Zone", kaže da oružje "nudi novu i daleko destruktivniju opciju za napad za mnoge ruske taktičke avione, dok takođe pomaže pilotima da se drže dalje od neprijateljske odbrane".

Upotreba FAB bombi postala je ključni element u ruskoj ofanzivi u regionu Donjecka, posebno u probijanju ukrajinske odbrane oko Avdijevke, koja je pala u februaru. Jurij Ihnat, portparol ukrajinskog vazduhoplovstva, rekao je za CNN: "Prije i tokom bitke za Avdijevku, stotine vazdušnih bombi su lansirane u roku od nekoliko dana. Za samo 48 sati, 250 je upotrebljeno u pravcu Avdijevke."

Problemi za ukrajinsku protivvazdušnu odbranu

"Naša protivvazdušna odbrana je sve jača, ali još uvijek nemamo dovoljno kapaciteta. Njihov cilj nije samo da pogode naše prve položaje, već vođene klizave bombe lete dalje iza naših branilaca i pogađaju komandna mjesta, zalihe, municiju i tako dalje", rekao je Ihnat. "Bombarderi Su-35 i Su-34 se ne približavaju onoliko koliko bismo željeli. Međutim, kada bismo imali više dalekometne protivvazdušne sistem, mogli bismo da oborimo ove letjelice dalje od naših linija", dodao je on.

Džastin Bronk, sa Instituta "Royal United Services" u Londonu kaže da je razvoj klizećih bombi dao Rusima mogućnost da efikasnije koriste svoju taktičku vazdušnu moć (za razliku od bombardera dugog dometa) nakon njihove ograničene uloge u prvoj fazi rata. On kaže da je američki Patriot praktično jedina odbrana koja ima domet da se suprotstavi ovoj prijetnji, ali Ukrajinci imaju ograničen broj ovog oružja. Rakete koje koriste sistemi Patriot nedostaju zbog kašnjenja američkog Kongresa u usvajanju daljeg paketa vojne pomoći Ukrajini.