Svijet

RUSKI ŠPIJUNI PRESRELI STROGO POVJERLJIV RAZGOVOR! Udarili Zapad u centar - imaju podatke o oružju za Ukrajinu!

Autor Miloš Škrbić

Učesnici poziva raspravljaju o mogućoj isporuci krstarećih projektila Taurus Kijevu.

Izvor: Artyom Geodakyan / Sputnik / Profimedia

Njemačka istražuje kako je Rusija došla do snimka konferencijskog poziva visokih njemačkih vojnih zvaničnika, dugačkog 38 minuta, o oružju za Ukrajinu. Margarita Simonjan, novinarka ruske državne televizije i voditeljka Russia Todaya, prva je objavila audio snimak na svom Telegram kanalu.

Učesnici poziva raspravljaju o mogućoj isporuci krstarećih projektila Taurus Kijevu, što je kancelar Olaf Šolc do tada javno odlučno odbijao. Takođe se govori o obuci ukrajinskih vojnika i mogućim vojnim ciljevima.

Kako su špijuni uspjeli da špijuniraju nemačkog generala?

Skoro je ponoć u Singapuru. Visoki pripadnik njemačkog ratnog vazduhoplovstva, nalazi se u svojoj hotelskoj sobi. Na službenom je putu kako bi se susreo s igračima iz obrambene industrije na najvećem azijskom sajmu vazduhoplovstva. Imao je dug dan - ali još ne može u krevet.

Brigadni general Frank Grafe mora da obavi poziv sa svojim šefovima - zapovjednikom njemačkih vazdušnih snaga. Na liniji zvuči opušteno dok čavrlja s dvojicom kolega o sjajnom pogledu iz svoje sobe i o tome da se upravo vratio s pića u obližnjem hotelu u kojem se nalazi nevjerovatan bazen, piše BBC.

"Ne zvuči loše", komentarisao je jedan od njih. Napokon se javlja šef, general-pukovnik Ingo Gerharc - počinje službeni dio razgovora. Tokom sledećih 40 minuta razgovaraju o vrlo osjetljivim vojnim pitanjima, uključujući raspravu o tome treba li Njemačka poslati krstareće rakete Taurus u Ukrajinu.

Ono što niko od učesnika poziva ne zna je da ih prisluškuju i da se njihov razgovor snima. Dvije nedelje nakon poziva snimak je došao do državne ruske televizije RT.

Njemačka je potvrdila da se poziv dogodio i da su ga presreli, kako vjeruju, ruski špijuni. "Curenje podataka" izazvao je, prema njemačkoj vladi, njihov čovjek u Singapuru. Iako nije službeno imenovan, implicira se da je Frank Grafe slučajno špijunima omogućio da prisluškuju poziv.

Razgovarali o slanju Taurusa u Ukrajinu

Ubrzo se njihova strogo povjerljiva rasprava proširila ruskim državnim medijima i odjeknula cijelim svijetom. Sadržaj poziva sada je dobro poznat. Četiri učesnika raspravljala su o tome koje bi mete projektili Taurus njemačke proizvodnje mogli pogoditi ako bi kancelar Olaf Šolc ikada dopustio da ih pošalje u Kijev - što je sporno pitanje u Njemačkoj.

Olaf Šolc
Izvor: Profimedia

Takođe su spomenute francuske i britanske isporuke oružja, uključujući vrlo osjetljivu sugestiju da je "nekoliko" članova britanske vojske navodno na terenu u Ukrajini.

"Nikad ne koristite hotelski internet ako želite da obavite siguran poziv"

Ali kako su špijuni uspjeli prisluškivati ovaj razgovor? Za sada sve upućuje na ljudsku grešku.

Prema njemačkim vlastima, "curenje podataka" se svelo na samo jednog učesnika koji se u razgovor uključio bilo preko svog mobilnog ili hotelskog interneta. Tačan način povezivanja "još se razjašnjava", rekla je Njemačka.

"Mislim da je to dobra lekcija za sve: nikad ne koristite hotelski internet ako želite obaviti siguran poziv", rekao je Miguel Berger, njemački poslanik u Velikoj Britaniji, za BBC.

Poziv se dogodio na popularnoj platformi WebEx, ali njemačke vlasti insistiraju na tome da su činovnici  koristili posebno sigurnu, sertifikovanu verziju.

Profesor Alan Vudvard iz Centra za kibernetičku sigurnost Surrey kaže da WebEx pruža end-to-end enkripciju "ako koristite samu aplikaciju".

Ali korišćenje fiksne telefonske linije ili hotelskog Wi-Fija moglo bi značiti da sigurnost više nije zagarantovana - a ruski špijuni, kako se sada pretpostavlja, bili su spremni za napad.

"Vjerovatno je koristio mobilni, špijuni su koristili antene"

Ako ste špijun, "kada imate takva okupljanja, uvijek se isplati sjediti na parkiralištu ili uzeti hotelsku sobu", kaže Vudvard.

Rusi su, teoretski, mogli koristiti antene dugog dometa u kombinaciji s kompjuterskim programima sposobnim da uhvate internet podatke.

"U suštini, to je kao da idete od vrata do vrata i tražite otključana. Na kraju nađete jedna", kaže Vudvard.

Curenje ovog razgovora je dodatno razotkrilo njemačke podjele o tome treba li poslati projektile Taurus u Ukrajinu i potaknulo širu raspravu o obrambenim i sigurnosnim slabostima zemlje.

U Berlinu se nadaju da je  došlo do jednokratnog curenja i da ovaj slučaj nije samo vrh ledene sante.