Svijet

NOVČIĆI IZ FONTANE DI TREVI FINANSIRAJU SOCIJALNE PROJEKTE: Kako izgleda kad se turistička atrakcija pametno unovči?

Autori Euractiv.rs Balša Janković

Novčići iz fontane vade se dva puta nedeljno i nose u humanitarnu organizaciju katoličke crkve Karitas. Ova organizacija novac koristi da finansira narodnu kuhinju i društveno korisne projekte

Izvor: MONDO/Tamara Sekulović

Novčići koje turisti bacaju u čuvenu rimsku Fontanu di Trevi, radi zdravlja, ljubavi ili povratka u Vječni grad, vade se iz barokne fontane dva puta nedeljno, nakon čega se odnose u humanitarnu organizaciju katoličke crkve Karitas i to sve u dogovoru sa gradskim vlastima. Ova organizacija zatim broji sitan novac i koristi ga da finansira narodnu kuhinju i društveno korisne projekte, pomažu siromašnima kako u Italiji, tako i u više od 200 različitih zemalja.

Karitas je 2022. prikupio 1,4 miliona eura iz fontane, a očekuje se da se još više novca skupilo tokom prethodne godine, prevashodno zbog legende koja kaže da ako se novčić desnom rukom ubaci u Fontanu di Trevi preko lijevog ramena, povratak u Rim je osiguran, navodi Rojters.

Fontana donosi oko 3 hiljade eura dnevno
Prosječno, dnevno se iz fontane izvuče oko 3.000 eura, što znači da Fontana di Trevi godišnje donese više od milion eura.

Iz fontane, koja se isušuje radi čišćenja dva puta mjesečno, takođe se vadi nakit, proteze, vjerski simboli, pa čak i pupčane vrpce. Vađenje novčića je zanimljiv događaj, koji uključuje četiri radnika regionalnog komunalnog preduzeća ACEA, a oni tom prilikom balansiraju na ivici velike Salvijeve fontane, koristeći dugačke metle i usisna creva.

Novčići se zatim predaju Karitasu, gdje se suše fenom za kosu, sortiraju i prebrojavaju.
Znakovi oko fontane objašnjavaju da je sitniš namijenjen u dobrotvorne svrhe, kao i da je uzimanje novčića iz fontane kažnjivo.

Rim je jedan od najposjećenijih gradova svijeta, u koji godišnje dolazi oko 21 milion turista, a Fontana di Trevi, završena sredinom 18. vijeka, prikazuje statuu Tritona kroz koju ilustruje temu kroćenja vode.

Jedna od najpoznatijih filmskih scena iz dijela reditelja Federika Felinija "La Dolce Vita" fokusirana je oko ove fontane, u koju Anita Ekberg ulazi i poziva Marčela Mastrojanija da joj se pridruži. Ulazak u Fontanu di Trevi je danas zabranjen, a turisti koji prekrše ovo pravilo plaćaju kaznu.

Simboličan gest zapravo pomoć siromašnima

Pravilno bacanje novčića u Fontanu di Trevi podrazumijeva da posjetilac stane okrenut leđima, zažmuri i desnom rukom baci novčić preko lijevog ramena.

Iako izgleda kao običan i simboličan gest i dio legende, alije zapravo način da svako na neki način pomogne velikom broju ljudi širom svijeta kojima je pomoć potrebna.