Svijet

AMERIKANCI NA MJESEC POSLALI NEŠTO ČUDNO! Ovo do sad još niko nije uradio - čak 125 predmeta!

Autor Miloš Škrbić

Ame­rič­ka sve­mir­ska agen­ci­ja Na­sa sa­op­šti­la je da je ovaj len­der, ka­ko na­zi­va taj tip le­ti­li­ce, uspe­šno sle­tio i da se u nje­mu na­la­ze in­stru­men­ti či­ji će po­da­ci omo­gu­ći­ti pri­pre­mu bu­du­ćih is­tra­ži­va­nja Mjeseca sa ljud­skom po­sa­dom.

Izvor: Youtub/6abc Philadelphia

Robotizovana letilica, prva u organizaciji privatne kompanije i s umjetničkim predmetima, spustila se na Zemljin prirodni satelit.

Sve­mir­ska le­ti­li­ca "Odi­sej”, ko­ja je prek­si­noć sle­tje­la na Mje­sec, pr­vi je obje­kat ame­rič­ke pro­iz­vod­nje ko­ji je sle­tio na Ze­mljin sa­te­lit u po­sled­njih vi­še od pe­de­set go­di­na. Do­du­še, za raz­li­ku od kra­ja še­zde­se­tih i po­čet­ka se­dam­de­se­tih go­di­na pro­šlog vije­ka, vre­me­na le­gen­dar­nog sve­mir­skog pro­gra­ma „Apo­lo”, ovog pu­ta je to bi­lo bez astro­na­u­ta – riječ je o ro­bo­ti­zo­va­nom si­ste­mu ko­jim se upra­vlja sa Ze­mlje. Ali, SAD ima­ju i pla­no­ve za po­vra­tak lju­di na Mje­sec.

Ame­rič­ka sve­mir­ska agen­ci­ja Na­sa sa­op­šti­la je da je ovaj len­der, ka­ko na­zi­va taj tip le­ti­li­ce, uspje­šno sle­tio i da se u nje­mu na­la­ze in­stru­men­ti či­ji će po­da­ci omo­gu­ći­ti pri­pre­mu bu­du­ćih is­tra­ži­va­nja Mje­se­ca s ljud­skom po­sa­dom, ja­vlja Si-En-En.

Izvor: NASA

Na­i­me, mi­si­ja „Odi­se­ja” ima cilj da pro­cije­ni okru­že­nje ju­žnog po­la Mje­se­ca prije ne­go što, pre­ma pla­nu, ta­mo ode i mi­si­ja Na­se s po­sa­dom, što se oče­ku­je kra­jem 2026. go­di­ne. Ovaj sve­mir­ski let ući će u isto­ri­ju ko­smič­kih is­tra­ži­va­nja – riječ je o pr­vom slije­ta­nju na Mje­sec u or­ga­ni­za­ci­ji pri­vat­ne kom­pa­ni­je (svi le­to­vi do sa­da bi­li su dr­žav­ni pro­jek­ti), a „Odi­sej” je na Ze­mljin sa­te­lit po­nio i 125 mi­ni­ja­tur­nih skulp­tu­ra, dje­lo ame­rič­kog auto­ra Dže­fa Kun­sa, što su pr­va umjet­nič­ka dje­la na po­vr­ši­ni Mje­se­ca.

Kon­tro­lo­ri su po slije­ta­nju ne­ko­li­ko mi­nu­ta po­ku­ša­va­li da us­po­sta­ve ve­zu s le­ti­li­com. To je iza­zva­lo zeb­nju da je mo­žda do­šlo do kva­ra, ali je sig­nal na kra­ju sti­gao, što je iza­zva­lo ova­ci­je kon­tro­lo­ra, ja­vlja Bi-Bi-Si. "Bez sum­nje mo­že­mo da po­tvr­di­mo da je na­ša opre­ma na po­vr­ši­ni Mje­se­ca i ima­mo sig­nal”, sa­op­štio je di­rek­tor le­ta Tim Krejn.

Na­sa je iz­naj­mi­la pro­stor na „Odi­se­ju” za šest na­uč­nih in­stru­me­na­ta, a njen ad­mi­ni­stra­tor Bil Nel­son od­mah je kom­pa­ni­ji „In­tu­i­tiv ma­šins” upu­tio če­stit­ke za mi­si­ju, ko­ju je opi­sao kao „tri­jumf”. Ame­ri­ka se vra­ti­la na Mje­sec, kon­sta­to­vao je on.

"Pr­vi put u isto­ri­ji čo­vje­čan­stva, ko­mer­ci­jal­na kom­pa­ni­ja, i to ame­rič­ka, lan­si­ra­la je i or­ga­ni­zo­va­la pu­to­va­nje ta­mo go­re”, is­ta­kao je Nel­son.

Kon­tro­lo­ri su pret­hod­no mo­ra­li da se po­za­ba­ve teh­nič­kim pro­ble­mom, ko­ji je sko­ro pre­ki­nuo mi­si­ju, čak i prije po­čet­ka pro­ce­du­re spu­šta­nja na Mje­sec. Na­i­me, la­se­ri, po­mo­ću ko­jih se ko­ji ra­ču­na­ju vi­si­na i br­zi­na le­ti­li­ce – ni­su ra­di­li ka­ko tre­ba. Na sre­ću, na „Odi­se­ju” je bi­lo ne­ko­li­ko eks­pe­ri­men­tal­nih la­se­ra Na­se, ko­je su in­že­nje­ri da­ljin­ski us­pje­li da po­ve­žu s na­vi­ga­ci­o­nim ra­ču­na­ri­ma.

Izvor: Intuitive Machines

Sve­mir­ska le­ti­li­ca je slije­te­la u 23.23 ča­so­va po sred­njo­e­vrop­skom vre­me­nu. Ne­ko­li­ko sa­ti ka­sni­je, iz kom­pa­ni­je su sa­op­šti­li da se „Odi­sej” na­la­zi u po­lo­ža­ju ko­ji je i pred­vi­đen i da već ša­lje po­dat­ke, iz­me­đu osta­log i fo­to­gra­fi­je.

Ka­ko je i pla­ni­ra­no, sle­tio je na kra­ter­ski te­ren, po­red pla­nin­skog kom­plek­sa na­zva­nog Ma­la­pert. To je, ina­če, naj­ju­žni­ja tač­ka na Mje­se­cu na ko­ju je do sa­da slije­te­la ne­ka sve­mir­ska le­ti­li­ca, na 80 ste­pe­ni ju­žno. Na­la­zi se na užem spi­sku lo­ka­ci­ja na ko­je Na­sa raz­ma­tra da po­ša­lje astro­na­u­te u sklo­pu am­bi­ci­o­znog programa „Artemis”, svojevrsnog naslednika „Apola”.

Na tom dijelu Mjeseca postoje veoma duboki krateri koje nikad nije obasjala sunčeva svjetlost pa naučnici smatraju da u tim kraterima možda postoji zamrznuta voda.

"Led je važan, ako možemo da koristimo taj led na površini Mjeseca, manje je stvari koje ćemo morati da ponesemo sa Zemlje”, objašnjava Lori Glejz, direktor Nase za planetarne nauke.

"Mogli bismo da iskoristimo led da ga pretvorimo u vodu, između ostalog vodu za piće, kao i da iz njega izvučemo kiseonik i vodonik za gorivo i boce za disanje”, dodaje.

Naučnici će posebnu pažnju pokloniti proučavanju lunarne prašine. Kako su otkrili još astronauti „Apola”, prašina predstavlja ozbiljnu smetnju, jer oštećuje (grebe i začepljuje) njihovu opremu.

Do sada su, osim SAD, još samo četiri zemlje uspješno spustile svemirske letelice na površinu Mjeseca – nekadašnji Sovjetski Savez, Kina, Indija i Japan. Samo su Amerikanci to uradili s ljudskom posadom, poslednji put prije više od pola vijeka, i u doglednoj budućnosti planiraju da to ponovo urade.