Svijet

ADIJEVKA JE PRED PADOM - UKRAJINCI OSTAJU BEZ ORUŽJA, A RUSI BRUTALNI! Bacaju moćne bombe i prolaze kroz smrtonosnu zonu

Autor Jana Desovski

Grad Adijevka je pred padom, prenose strani mediji.

Izvor: Diego Herrera Carcedo / AFP / Profimedia

Ukrajina dovodi nove snage oko grada Avdijevke, rekao je vrhovni ukrajinski komandant. "Jačamo linije, postavljamo dodatne vatrene položaje i koristimo nove snage", rekao je brigadni general Oleksandr Tarnavski, komandant Grupe Tavrija, koja vodi odbranu grada. On je dodao da ruske snage pokušavaju da zauzmu grad u Donjeckoj oblasti "po svaku cijenu i što je prije moguće".

Ukrajinske snage koje se brane od ruskog napada suočavaju se sa sve opasnijom situacijom. Odluka da se nastavi sa jačanjem odbrane grada, umjesto povlačenja na utvrđeniji položaj, povećava šanse za ponavljanje brutalne višemjesečne bitke, poput one koja se vodila za Bahmuta, piše The Telegraph.

Izjave brigadnog generala Tarnavskog ukazuju da je 3. brigada ukrajinske vojske, jedna od najboljih jedinica koja je bila u rezervi i obučena zapadnom naoružanju, upućena u Avdijevku.

Bitka traje četiri mjeseca

Četvoromjesečna bitka za ruševine Avdijevke bliži se vrhuncu, a ukrajinske i ruske snage napadaju iz vazduha. Razlika je u tome što Ukrajinci bacaju hiljade sićušnih dronova na ruske vojnike u napadu na grad, dok Rusi gađaju Ukrajince stotinama moćnih aerodinamičkih bombi iz svojih aviona, prenosi Forbs.

Odnos snaga nije jednak. Ukrajinci su upravljali avionima, kao što Rusi imaju dronove. Ali ukrajinsko vazduhoplovstvo iznad Avdijevke je uglavnom robotsko, dok je rusko uglavnom tradicionalno. Pozadina ovih radikalno različitih pristupa vazdušnom bombardovanju objašnjava najvažniju dinamiku u ovom ratu, koji će uskoro ući u treću godinu. Ukrajinci ostaju bez municije i zato koriste dronove. Istovremeno, slabljenje PVO Ukrajine je praktično poziv za rusko vazduhoplovstvo da aktivira svoje najbolje borbene avione i upotrebi svoje najmoćnije.

Nedostatak municije

Ukrajinci su čak i krajem prošlog ljeta ispalili isti broj granata kao i Rusi. Ukrajinske brigade nisu mnogo napredovale tokom ljetnje ofanzive, ali je za to zaslužan barem odnos snaga u pogledu artiljerije. Ali onda su u oktobru republikanci u američkom Kongresu odlučili da blokiraju slanje dodatne pomoći Ukrajini, što je ukrajinskoj vojsci oduzelo potencijalno stotine hiljada komada artiljerije i stotine protivvazdušnih projektila.

Nije slučajno da su ruske trupe počele da napreduju na frontu oko Avdijevke baš kada su republikanci blokirali slanje pomoći. Ukrajinski garnizon u Avdijevki, predvođen iscrpljenom 110. mehanizovanom brigadom, mogao je da vidi kroz kamere i izviđačke bespilotne letjelice kako ruska pešadija ulazi u grad sa sjevera i juga, ali nije uvek bila u stanju da je napadne.

"Avdijevki su hitno potrebne sveže rezerve i rotacija jedinica", napisao je prošle nedelje ukrajinski dopisnik Jurij Butusov. "Potrebna je i artiljerija – zalihe su veoma male, a neprijatelj je u velikoj prednosti. U nedostatku ljudi i artiljerije, 110. brigada je počela da koristi dronove. Nakon što su krajem prošle godine odlučili da masovno povećaju domaću proizvodnju malih FPV dronova, Ukrajinci danas proizvode preko 50.000 ovih dronova mjesečno.

Smrtonosna "zona dronova"

Nakon što su 50 puta čuli upozorenja dronom i svaki put skočili u zaklon, neki ruski vojnici su odustali od pokušaja da izbjegnu ove male ubice. "Ako te ubije, ubije te", napisao je. "To je prirodna selekcija." Najopasniji put napada za Ruse je marš od nešto više od jednog kilometra od ruskih linija na jugu grada do ruskih položaja oko Carske Ohote u predgrađu Avdijevke.

Na toj ruti Rusi ne samo da moraju da prođu Zenit, hladnoratovski bunker koji su Ukrajinci pretvorili u tvrđavu oko koje su izgradili južnu odbranu grada, već moraju i da pređu ubitačnu zonu dronova u kojoj nema prirodnog pokrića . "Molićete se da se vratite", napisao je bloger.

On implicira, naravno, da ruski sistemi za elektronsko ratovanje — radio ometači kratkog dometa koji bi u teoriji trebalo da prizemlje FPV dronove — ne rade. Bloger okrivljuje korumpirane zvaničnike koji su samo zainteresovani da održe svoj imidž. "Farbali ste trotoare umjesto da radite na elektronskom ratovanju. Sve ovo ne znači da Ukrajinci kontrolišu vazdušni prostor iznad i oko Avdijevke. Oni kontrolišu samo tanak dio neba direktno iznad grada. Ali ruski avioni čak i ne moraju da lete direktno iznad Avdijevke da bi je bombardovali.

Poslednja etapa bitke za Avdijevku

U decembru su na jugu zemlje ukrajinske protivvazdušne snage postavile komplikovane zamke i oborile veliki broj ruskih letjelica, daleko od fronta. Ali bez američke pomoći i suočavanja sa nedostatkom, te snage su morale da se povuku kako bi zaštitile najveće gradove Ukrajine, ostavljajući Avdijevku izloženu vazdušnim udarima.

Ruski avioni se kreću ka gradu na srednjoj ili velikoj visini i bacaju satelitsko vođene FAB bombe (neke su teške 680 kilograma) sa udaljenosti od čak 40 kilometara. "Ruska avijacija je intenzivirala bombaške napade FAB-a na ukrajinske položaje u Avdijevki", izvestio je prošle nedelje ukrajinski Centar za odbrambene strategije.

"Preko 600 vazdušnih bombi je bačeno na grad u protekle četiri nedelje", izvestio je ukrajinski dopisnik Jurij Butusov 5. februara. Rusi ginu u vazdušnim napadima tokom marša na Avdijevku, a Ukrajinci ginu u vazdušnim udarima dok se kriju u rovovima i bunkerima. Još nije utvrđeno na kojoj strani ima više žrtava, a to bi mogao biti ključni faktor sada, kada bitka za Avdijevku izgleda ulazi u završnu fazu.

Tagovi