Svijet

STUDENT OTIŠAO U SJEVERNU KOREJU, A ONDA SE DESIO HOROR! Osudili ga na 15 godina zbog postera, ali više nije bio isti...

Autor Jana Desovski

Student po imenu Oto je otišao u Sjevernu Koreju za Novu Godinu, a kada je trebalo da se vrati za Ameriku, desilo se nešto što niko nije očekivao.

Izvor: KCNA VIA KNS / AFP / Profimedia

Otkako su puške u Korejskom ratu utihnule 27. jula 1953. godine, desetine hiljada američkih vojnika ostalo je u Južnoj Koreji. Zajedno sa svojim južnokorejskim saveznicima, američke snage redovno izvode velike vojne vežbe na poluostrvu, često izazivajući ljute prekore vlade Pjongjanga.

Ali uprkos ovim tenzijama i nedostatku formalnih diplomatskih odnosa između SAD i Sjeverne Koreje, mali, ali stalan tok Amerikanaca je posjećivao zemlju na organizovanim putovanjima od kojih se neka nisu završila slavno. "Ne putujte u Sjevernu Koreju zbog kontinuiranog ozbiljnog rizika od hapšenja i dugotrajnog pritvora američkih državljana", stoji u strogo sročenom upozorenju o putovanju na sajtu američkog Stejt departmenta. "Vlada SAD nije u mogućnosti da pruži hitne usluge građanima SAD u Sjevernoj Koreji."

Američki državljani su više puta privođeni u Sjevernoj Koreji od 1996. godine, uključujući turiste, naučnike i novinare. U julu 2017, američka vlada je zabranila američkim državljanima da posjete zemlju - potez koji je od tada produžen najmanje do avgusta ove godine. Jedan slučaj je ostao svima urezan u sjećanju.

Oto Vormbier

Oto Varmbier, student Univerziteta Virdžinije, uhapšen je dok je bio u posjeti Sjevernoj Koreji kao dio turističke grupe u januaru 2016. godine. Posjetu je organizovao kineski budžetski turoperator koji je specijalizovan za destinacije van utabanih staza i vodio je studente na petodnevno putovanje tokom novogodišnjeg perioda. Njegov otac je kasnije rekao za Vašington post da je bio Oto bio "radoznao", da ga je "zanimala kultura" i da je "želio da upozna ljude iz Sjeverne Koreje".

Izvor: KCNA VIA KNS / AFP / Profimedia

Oto je sa drugarima slavio praznike i do drugog januara je sve bilo u redu. Tog istog datuma je trebalo da se vrate u Ameriku, ali na aerodromu, prije ukrcavanja u avion, policajac je Otu rekao da pođe za njim. Tada su mladiću rekli da je počinio veoma ozbiljan zločin i pritvorili su ga. Zločin koji je počinio je bilo skidanje propagandnog postera koji je htio da ponese kući kao suvenir.

Otprilike dva mjeseca nakon pritvora 2. januara, sud u Sjevernoj Koreji osudio je Ota Varmbiera na 15 godina zatvora sa prinudnim radom pod optužbom da je pokušao da ukrade propagandni poster.Ubrzo nakon izricanja presude, Varmbier je doživio neurološke povrede pod nejasnim okolnostima.

On je oslobođen - teško bolestan - 17 mjeseci nakon hapšenja, a umro je u bolnici šest dana nakon povratka u SAD u junu 2017. godine. Američki ljekari opisali su Otovo stanje kao da je "budan i svjestan, ali ne reaguje", ali je porodica Vormbier tvrdila da je ta dijagnoza da je Oto u komi neopravdana.

Njegov otac je rekao da se, kada su ga vidjeli, da se on "silovito trzao i ispuštao neljudske zvukove". Glava mu je bila obrijana, bio je slijep i gluv, ruke i noge su mu bile "totalno deformisane" i imao je ogroman ožiljak na stopalu, rekao je. "Izgledalo je kao da je neko uzeo kliješta i preuredio mu donje zube".

Izvor: KCNA VIA KNS / AFP / Profimedia

"Oto je bio sistematski mučen i namjerno ranjavan od strane Kima i njegovog režima. Ovo nije bilo slučajno", rekao je njegov otac, prenosi BBC. Američki savezni sud je kasnije proglasio Sjevernu Koreju odgovornom za mučenje i smrt Ota Vormbiera. Iako Sjeverna Koreja nije formalno osporila optužbe, ona je više puta negirala bilo kakvo krivično djelo.

Državna korejska centralna novinska agencija tvrdi da mu je pružena medicinska njega uprkos tome što "nisu imali razloga da pokažu milost prema takvom zločincu". 

Izvor: KCNA VIA KNS / AFP / Profimedia