Majka vojnika koji je učestvovao u ratu u Ukrajini je tražila da se otvori kovčeg u kome je tijelo njenog sina, nisu joj dali i tako je počela da sumnja da nešto nije u redu.
Vojnik po ugovoru Vjačeslav Sarajev iz Kamensk-Uralskog u Rusiji nije sahranjen više od nedelju dana. Smrt ovog učesnika rata u Ukrajini je ruskim novinarima potvrdila uprava njegovog rodnog sela Martjuš. Tijelo borca dopremljeno je u njegovu domovinu 25. januara. Pomogli su rođacima da organizuju ispraćaj i dodijelili mjesto na groblju.
Ali, u poslednjem trenutku rođaci su otkazali sahranu. Izjavili su da ne vjeruju u uzrok Vjačeslavove smrti i tražili da se otvori kovčeg od cinka. "U zaključku o uzroku smrti se navodi da je preminuo od srčane slabosti. Kako nam je rečeno, preminuo je od straha", rekao je rođak preminulog vojnika.
"Štaviše, niko nam zvanično ne govori kako je umro. Odmah se javila sumnja da nešto nije u redu. Njegov komandir nas je kontaktirao i uvjerio nas da nije riječ o srčanom udaru. Umro je od zadobijenih rana. Možda je došlo do greške pa su rezultati pregleda drugog borca uvršteni u naš sertifikat", dodao je.
Tokom identifikacije, Vjačeslavova majka je tražila da vidi tijelo sina. Htjela je da se uvjeri da na njemu nema znakova povrede. Ali, starija žena je odbijena. Kako kažu rođaci, da bi dobili dozvolu za otvaranje kovčega, prošli su kroz sve organe: gradsku upravu, vojnu registraciju i tužilaštvo.
"Jedno je kada je osoba umrla od srčane insuficijencije, a drugo tokom vojnih operacija. Važno nam je da dokažemo da je poginuo kao heroj. Ne da je uzrok bolest i strah", kaže rođak Vjačeslava Sarajeva. "Sakrivanjem pravog uzroka smrti možda imaju neku vrstu interesa", dodao je rođak.
Rođaci su zabrinuti da zbog posthumne dijagnoze njegova majka neće dobiti naknadu od pet miliona rubalja namijenjenih srodnicima vojnih lica koji su umrli usled povreda ili bolesti zadobijenih na izvršavanju vojnih zadataka. "Biće prilično teško dokazati da je srčana insuficijencija nastala upravo tokom obavljanja zadataka", kaže advokat Jevgenij Krilov. "Ako, na primjer, ljekar zaključi da su mu nanijete rane, onda se plaća, jer je povredu teško dobiti osim tokom obavljanja zadataka. U suprotnom, na osnovu doslovnog tumačenja zakona, ispada da isplata ne dospijeva", objasnio je.
Kovčeg je, kaže Vjačeslavov brat, otvoren u prisustvu policajaca, koji su sačinili zapisnik. Na tijelu preminulog pronađene su opekotine i modrice. "U kojoj mjeri bi ove povrede koje navodno postoje na njegovom tijelu mogle biti kompatibilne sa životom – o tome mogu da kažu samo ljekari i specijalisti", rekao je vojni komesar Kamensko-uralskog gradskog okruga Jevgenij Kudinov.
"Rođaci mogu da se obrate Vojno-istražnom odboru, biće pokrenut krivični postupak u okviru kojeg će biti obavljeno još jedno medicinsko i sudsko-medicinsko ispitivanje koje će potvrditi ili poreći činjenicu pogibije njihovog rođaka u vojsci", dodao je on. Prema riječima brata preminulog, Vjačeslav nikada nije imao problema sa srcem. Imao je 47 godina. Prije rata u Ukrajini služio je vojni rok i kaznu izdržavao u kolonijama, a nedavno je radio u fabrici, gdje je redovno bio na ljekarskim pregledima. U avgustu 2023. je bez problema prošao selekciju za vojnu službu po ugovoru.
"Kako su zaposlili osobu koja ima srčanu insuficijenciju?", ogorčen je rođak. Odmah iz mrtvačnice, rođaci pokojnika otišli su u Jekaterinburg kod vojnih istražitelja, gdje su im nadležni uzeli protokol o pregledu tijela i izjavu u kojoj su tražili da provjere zvanični uzrok smrti. Datum sahrane vojnika zavisiće od daljeg postupanja Istražnog komiteta.