Svijet

TENZIJE U EU ZBOG UKRAJINE! Danas sve oči uprte u Orbana: Ishod može biti mađarski ARMAGEDON!

Autor Miloš Škrbić

Ukoliko Orban ne pristane na kompromis, pominje se mogućnost da 26 država članica bilateralno pruži pomoć Ukrajini u predviđenom iznosu.

Izvor: Profimedia/AFP/John Thys

Lideri zemalja članica EU okupljaju se danas na vanrednom samitu u Briselu, gdje će pokušati da slome otpor mađarskog premijera Viktora Orbana da odobri paket makrofinansijske pomoći Ukrajini. Poslednjih dana i nedelja vođeni su intenzivni razgovori kako bi se došlo do rješenja, ali ishod još nije siguran. "Cilj je da se Mađarska ubijedi da se pridruži ostalih 26. Do danas to nije uspjelo i sada je pitanje kako će se Orban postaviti na samitu“, rekao je jedan evropski diplomatski izvor. Uoči samita, koji počinje jutros, lideri su se juče uveče okupili na neformalnoj večeri.

Važan dan za Ukrajinu, ali i EU!

Šefovi država ili vlada zemalja članica razgovaraće o reviziji sedmogodišnjeg budžeta koji uključuje paket pomoći Ukrajini od 50 milijardi eura za naredne četiri godine. Na poslednjem samitu, sredinom decembra prošle godine, 26 zemalja podržalo je pregovarački okvir koji je predložio predsjednik Evropskog saveta Šarl Mišel, ali je izostala saglasnost mađarskog premijera Viktora Orbana i odluka nije donijeta jer je za to potrebno konsenzusom svih država članica.

Viktor Orban
Izvor: Profimedia

Predlog predviđa povećanje sadašnjeg Višegodišnjeg finansijskog okvira (MFF) za period od 2021. do 2027. godine za 64,6 milijardi eura. Od toga je samo 21 milijarda svežeg novca, odnosno zemlje članice bi morale da povećaju doprinos budžetu za toliko, 10,6 milijardi eura bi se dobilo preraspodelom postojećih sredstava, a preostale 33 milijarde su samo garancije za kredite da će EU podići i proslediti Ukrajini pod povoljnim uslovima. Ukupan predloženi paket za Ukrajinu iznosi 50 milijardi eura, od čega su 17 milijardi grantovi i 33 milijarde krediti.

Pored paketa pomoći za Ukrajinu, predlog rebalansa budžeta predviđa 2 milijarde eura za migracije i upravljanje granicama, 7,6 milijardi eura za susedstvo i svet, 1,5 milijardi eura za Evropski odbrambeni fond u okviru novog instrumenta STEP (Platforma za strateške Tehnologije za Evropu)., 2 milijarde eura za instrument fleksibilnosti, 1,5 milijardi eura za rezervu za solidarnost i hitnu pomoć.

Orbanova blokada

Izvor: MONDO / Lana Stošić

Orban je blokirao cijeli paket zbog protivljenja pomoći Ukrajini. Za svoj pristanak tražio je odmrzavanje svih evropskih fondova namijenjenih Mađarskoj. Komisija je prije decembarskog samita odmrznula 10,2 milijarde eura mađarskih sredstava, a blokirano je još oko 21 milijardu.

Orban je poslednjih dana signalizirao da je spreman da podrži paket pomoći Ukrajini u okviru sedmogodišnjeg budžeta, ali pod uslovom da se o tome odlučuje svake godine, i to jednoglasno. Ovo je neprihvatljivo za druge zemlje članice i nije u skladu sa evropskim pravilima.

Unutar EU raste pritisak na Orbana da prestane sa ucenama, na šta on uzvraća da je Evropska unija ta koja ucjenjuje Mađarsku.

Plan B

Britanski dnevnik Fajnenšel tajms objavio je, pozivajući se na radni dokument, da je 26 država članica spremno, ako Orban istraje na svom stavu, da javno zaprijeti Mađarskoj gubitkom svih sredstava iz evropskog budžeta, što bi onda imalo efekat odvraćanja investitora od ulaganja u Mađarsku i slabljenja njene valute.

Prošlog vikenda je objavljeno da su u dokumentu neimenovanog zvaničnika Saveta EU navedene mjere usmjerene na mađarsku ekonomiju koje će biti sprovedene ako Orban ne odobri paket pomoći Ukrajini. U jučerašnjem intervjuu za francuski nedeljnik Le Point, Orban je rekao da je plan "kao priručnik za ucjene" koji bi Mađarsku stavio pod "veliku finansijsku blokadu". "Tada bi Mađarska pretrpjela Armagedon“, rekao je mađarski premijer, prenosi Politiko. On je naveo da "ne sumnja" da je dokument, o kome piše Fajnenšel tajms, autentičan.

Ukoliko Orban ne pristane na kompromis, pominje se mogućnost da 26 država članica bilateralno pruži pomoć Ukrajini u predviđenom iznosu. Ali to je prilično komplikovano, između ostalog, zato što u nekim zemljama članicama to moraju da odobre njihovi nacionalni parlamenti. Uz to, gubi se i predvidljivost finansijske pomoći, što se navodi kao jedan od ciljeva politike EU prema Ukrajini.

Istorijski potez protiv Budimpešte?

Budimpešta
Izvor: MONDO portal / Marko Čavić

Prije sastanka evropske diplomate dale su signale da „nuklearna opcija”, odnosno izbacivanje Budimpešte iz procesa glasanja u EU, više nije nezamisliva ako nastavi da ugrožava bezbijednost Ukrajine, zemlje kandidata za članstvo u EU, piše Politico. Ako bi EU upotrebila takozvani član 7, najozbiljniju političku sankciju protiv neke države članice, koja uključuje suspendovanje njenog prava da glasa o odlukama EU, Orban bi bio u ogromnim problemima.

"Ta izreka prilično dobro opisuje povjerenje između Orbana i drugih evropskih lidera“, rekao je visoki zvaničnik EU za Politiko, govoreći pod uslovom anonimnosti da bude potpuno iskren.

Pet evropskih zvaničnika i diplomata reklo je da su druge zemlje u bloku spremne da preduzmu drastičan korak protiv Budimpešte, što bi bio istorijski potez za lidere koji se oslanjaju na koheziju i jednoglasnost, javlja Index.hr.