Svijet

ŽIVOTINJE POSTALE NAJNOVIJE RATNO SREDSTVO UKRAJINE! Privlače donacije vojsci i bore se protiv agresora - miševa (VIDEO)

Autor Uroš Matejić

Mačke obično stižu na položaje ukrajinske vojske iz obližnjih sela ili gradova uništenih ratom.

Izvor: Twitter/printscreen/@PKamiondzija

Ratove vode vojnici koristeći metke, granate i projektile, ali koriste i ideje i propagandu - što objašnjava zašto su mačke postale najnovije ratno sredstvo u Ukrajini. Društveni mediji u Ukrajini prepuni su mačaka koje pomažu vojnicima kao životinje pružajući emocionalnu podršku, svojom ljupkošću privlače donacije vojsci, a takođe se bore protiv agresora - u ovom slučaju miševa, piše Politico. 

Mačke obično stižu na položaje ukrajinske vojske iz obližnjih sela ili gradova uništenih ratom. Napušteni od svojih vlasnika, ovi kućni ljubimci traže ljudsku zaštitu od stalnog granatiranja, napada dronovima i minskih polja. Mačke i druge životinje donose utjehu ukrajinskim vojnicima. Neki ih usvajaju i nose kući, drugi ih radije drže u rovovima i čak ih ostavljaju drugim jedinicama tokom rotacije

"Kada vam dođe ovo uplašeno malo stvorenje tražeći zaštitu, kako da kažete ne? Mi smo jaki, pa štitimo slabija bića koja su se našla u istim strašnim okolnostima kao i mi, samo zato što su se Rusi pojavili na našoj zemlji", objasnio je Oleksandr Jabčanka, ukrajinski vojni bolničar.

Udomljene mačke takođe vode i sopstvene bitke protiv miševa koji napadaju rovove i grizu Starlinkove komunikacione kablove, uništavaju zalihe hrane i vojnu opremu, pa čak i grickaju prste usnulim vojnicima. "Ako mačke žive u našim rovovima, miševi će se skoro uvijek držati podalje", rekao je Jabčanka.

Mačak Sirski

Komandant ukrajinskih kopnenih snaga Oleksandr Sirski poznat je kao jedan od najefikasnijih borbenih vođa u zemlji; manje je poznato po tome što ima mačjeg imenjaka sa smrtonosnom reputacijom. Roman Sinjicin, oficir ukrajinske vojske i udomitelj mačka Sirskog, tvrdi da je slučajno dobio ime po komandantu.

"To ime je dobio jer voli sir. Naravno, mačak sa istim imenom kao naš general već je postao poznat", rekao je Sinjicin. Čak je i generalu Sirskom to bilo smiješno, na Sinicinovo ogromno olakšanje. Oficir je upoznao mačka Sirskog na borbenom zadatku u selu gdje su vojnici mjesec dana živjeli u napuštenoj kući punoj miševa, prenosi Jutarnji.hr.

"Većina mještana se evakuisala, pa su mačke preuzele vlast. Uhvatili smo Sirskog i podmitili ga hranom da ostane kod nas. Pomogao je da riješimo naš problem sa miševima. Miševi vas pregaze dok spavate, upadaju vam u stvari. Sve izgrizu. Zbog miševa smo morali da bacimo dvije kutije upakovanih obroka", rekao je Sinjicin i dodao:

"Odveo sam ga kući kada smo napustili taj položaj. Sada živi sa mojom porodicom u Kijevu, ali i dalje pomaže vojsci. Iskoristili smo njegovu popularnost na društvenim mrežama da prikupimo 147.000 eura za opremu bespilotne letilice Mini Shark, za usmjeravanje artiljerijske vatre", rekao je on za Politiko.

Šajbik - ljubav

Oleksandar Ljašuk, iz Odeske oblasti na jugozapadu Ukrajine, mazi Šajbika - jednog od četiri mačića lutalica koji su živjeli sa njegovom jedinicom na južnom frontu 2022.

"Šajbik je imao najveću harizmu. Bilo je hladno, pa sam ga jedne noći ponieo sa sobom u vreći za spavanje. I tada sam se zaljubio u tog mačka. On nije samo moj najbolji prijatelj, on je moj sin", rekao je 26-godišnji Ljašuk. Od tada, Šajbik je prošao različite položaje sa Ljašukom, a njih dvojica su zbog zajedničkih patrola postali viralna senzacija.

Ljašuk svoju mačku opisuje kao savršenog lovca: "Jednom smo bili na položaju u šumi i ulovio je 11 miševa u jednom danu. Ponekad donese miševe u moju vreću za spavanje"

 Uprkos njihovoj vezi, Šajbik ostaje slobodan mačak, ali se uvijek vraća Ljašuku. U junu je nestao na 18 dana dok ga ukrajinski vojnici nisu našli na položaju nekoliko kilometara dalje, družeći se sa lokalnim mačkama. "Samo mu je trebalo malo ljubavi. Ja to zovem odmorom", rekao je Ljašuk. Šajbik i Ljašuk takođe prikupljaju donacije za ukrajinsku vojsku, a Šajbik je u septembru dobio specijalnu nagradu za pomoć u prikupljanju novca za kupovinu sedam automobila i drugih zaliha.