SAD, Egipat i Katar vide sporazum o taocima kao ključ za okončanje borbi i obećanje da će se sukob okončati
Izgleda da su se Izrael i Hamas preko posrednika (Egipat, Katar, SAD) dogovorili o dužem, možda dvomjesečnom, primirju i oslobađanju preostalih 136 izraelskih talaca i nepoznatog broja palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora. Hamas je spreman da oslobodi sve preostale taoce, piše Volstrit žurnal (VSJ), u zamjenu za dugotrajnije, možda čak i tromjesečno primirje, i da se palestinski civili slobodno kreću po enklavi.
SAD, Egipat i Katar vide sporazum o taocima kao ključ za okončanje borbi i obećanje da će se sukob okončati. Saudijska televizija Al Šark javila je da se Bret Mekgurk, izaslanik američkog predsjednika za Bliski istok, sastao sa šefom egipatske obavještajne službe Abasom Kamelom u Kairu.
Bilo je riječi o "unapređenju pregovaračkog procesa", posebno o taocima i dopremanju humanitarne pomoći u pojas Gaze. Agencija Rojters prenosi da je, pozivajući se na izvore u egipatskoj obavještajnoj zajednici, dogovoreno primirje od najmanje mjesec dana (podsjetimo da je šef izraelske obavještajne službe Mosad Dejvid Barnea predložio dvomjesečno primirje, ali je problem i dalje dogovor o 'definitivnom kraju sukoba' u Pojasu Gaze, odnosno kako bi Pojas Gaze funkcionisao nakon završetka izraelske operacije, jer premijer Benjamin Netanjahu i dalje govori da je cilj 'uništiti Hamas tako da više nije na vlasti u Pojasu Gaze'.
Diplomate uključene u posredovanje između Izraela i Hamasa pozvale su obe strane da se dogovore oko okončanja sukoba, koji bi prošao kroz nekoliko faza, počevši od oslobađanja talaca do povlačenja izraelskih snaga i okončanja rata u Gazi. Zbog toga, kako prenosi Rojters, Hamas traži od posrednika da Izrael ponudi garancije da neće obnoviti napade kada svi izraelski taoci budu oslobođeni ili razmijenjeni. Do dogovora o prekidu vatre došlo je u trenutku najžešćih sukoba kod Kan Junisa na jugu Gaze gdje se, navodno, nalaze najvažniji lideri militantnog pokreta Hamas koji su ostali u Gazi - Jahja Sinvar i Mohamed Dejf. U ovim borbama u utorak je poginuo 21 izraelski vojnik, što je najviše u jednom danu od početka sukoba.
Izrael je zahtijevao da Sinvar i Dejf i njihovi najbliži saradnici (šest ljudi) napuste Gazu (podsjetimo se da glavni lideri Hamasa žive u Bejrutu i Kataru), a zauzvrat će se izraelske snage povući iz nekih oblasti Gaze i dozvoliti civilima da se vrate u kuće na sjeveru pojasa. Međutim, Hamas je spreman da pristane na oslobađanje ili razmjenu preostalih talaca i na neke druge ustupke, osim da njegovi lideri napuste pojas Gaze.
Portparol američkog Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi rekao je da će SAD podržati "što je duže moguće" prekid vatre u zamjenu za oslobađanje talaca. "Apsolutno smo za to, posebno ako nam to pruži priliku da izvučemo taoce i unesemo više humanitarne pomoći", rekao je Kirbi. Podsjetimo, porodice izraelskih talaca vrše pritisak na vladu da prihvati dogovor, a prije nekoliko dana su upali na sednicu skupštinskog Odbora za finansije zahtijevajući od vlade sve da oslobode njihove rođake.
U Izraelu je sve više protesta koji zahtijevaju odlazak premijera Benjamina Netanjahua, posebno kada su vladini zvaničnici priznali da tokom skoro četvoromjesečne opsade nisu uništili ni 30 odsto snaga Hamasa, niti su likvidirali nekog važnog komandanta Hamasa u Gazi.