Svijet

VOJNICI U UKRAJINI NA UDARU GLODARA! Navala miševa i pacova donijela zarazne bolesti (VIDEO)

Autor Nevena Davidović

Ukrajinska vojna obavještajna služba izdala je saopštenje u kojem se tvrdi da se mišja groznica proširila među ruskim trupama oko Kupjanska u oblasti Harkova.

Izvor: Twitter/screenshot/tjcrowley

Rovove na prvim linijama ratišta u Ukrajini preplavili su miševi i pacovi koji šire zarazu i uništavaju električnu opremu. Video snimci koje su ukrajinski i ruski vojnici podijelili na društvenim mrežama otkrivaju razmere zaraze na liniji fronta. Pacovi i miševi su snimljeni kako izlaze iz oklopnih vozila, puze ispod kreveta, skrivaju se u rančevima, jastučnicama, džepovima kaputa i generatorima.

U decembru je ukrajinska vojna obavještajna služba izdala saopštenje u kojem se tvrdi da se mišja groznica proširila među ruskim trupama oko Kupjanska u oblasti Harkova. U izveštaju se navodi da se bolest prenosi sa miševa na ljude "udisanjem prašine od mišjeg izmeta ili unošenjem mišjeg izmeta u hranu". Simptomi bolesti uključuju groznicu, osip po tijelu, nizak krvni pritisak, krvarenje u očima, povraćanje, jak bol u leđima i probleme sa mokrenjem. Ukrajinska vojska tvrdi da je mišja groznica značajno smanjila borbenu sposobnost ruskih vojnika, ne precizirajući da li su i ukrajinske trupe u istoj mjeri pogođene najezdom glodara.

Djevojka pod kodnim imenom Kira, koja služi ukrajinskim snagama, prisjetila se kako je prošle jeseni njenu jedinicu pogodila epidemija miševa. Ona je procijenila da je u njenom bunkeru na ratištu u kojoj su bila smještena četiri vojnika bilo oko 1.000 miševa. "Zamislite da odete u krevet i da vam noć počne tako što vam se miš uvuče u pantalone ili džemper ili vam žvaće vrhove prstiju i gricka ruku", rekla je Kira za CNN.

Osim što izazivaju anksioznost i infekciju među vojnicima, miševi uništavaju i vojnu i električnu opremu. Kira je procijenila da su samo u njenom bunkeru miševi izazvali gubitak od oko 26.000 dolara. Situacija na terenu u Ukrajini podsjeća na Prvi svjetski rat, kada su gomile otpada i leševa omogućili pacovima i miševima da se razmnožavaju u rovovima. Čak i tada, populacija glodara je rasla kako je sukob stagnirao, a broj se nije smanjivao do kraja rata. Problem glodara u Ukrajini će se vjerovatno pogoršati. Biće hladnije i miševi će sve više zalaziti u rovove šireći bolesti u potrazi za hranom.