Amerika i Britanija bombardovale su pobunjenička uporišta Huta u Jemenu.
Američke i britanske snage bombardovale su više od 12 lokacija koje u Jemenu koriste Huti, prenosi "Bi-Bi-Si". Ovi udari uslijedili su kao odgovor na napade na brodove u Crvenom moru, koji traju od novembra prošle godine.
Udari su zabilježeni u prestonici Sana, luci Hudaja, Damaru i uporištu Sada koje se nalazi na sjeverozapadu Jemena.
Američki predsjednik Džo Bajden najavio je da ne isključuje i "moguće dalje mere, kako bi se zaštitio narod i omogućio slobodan protok međunarodne trgovine". Britanski premijer Riši Sunak rekao je da su napadi bili "neophodni i proporcionalni".
Huti: Platićete, ovo je bila glupost
Zvaničnici Huta objaili su da će Amerika i Velika Britanija "platiti visoku cijenu za ovu očiglednu agresiju".
Vođa Huta, Mohamed al-Bukhaiti, napisao je na društvenoj mreži "X" da će Amerika i Britanija "uskoro shvatiti da su napadi na Jemen bili njihova najveća glupost u istoriji".
Huti su proteklih nedelja napadali brodove koji se kreću ka Izraelu, u znak podrške saveznicima iz Hamasa.
"Postupili smo u skladu sa pravom samoodbrane"
Podršku misiji napada pružili su Holandija, Australija, Kanada i Bahrein, a Saudijska Arabija saopštila je da prati situaciju uz "veliku zabrinutost".
Vlade zemalja - Amerike, Britanije, potom Australije, Bahreina, Kanade, Danske, Nemačke, Holandije, Novog Zelanda i Republike Koreje, izdale su zajedničko saopštenje.
"Međunarodna zajednica ima široki konsenzus protiv Huta, a rezolucija Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, donijeta prošlog mjeseca, pozvala je pobunjenike da obustave napade na brodove u Crvenom moru. Višestruki napadi izvedeni su u skladu sa pravom individualne i kolektivne samoodbrane. Ovi precizni napadi imaju za cilj ometanje i umanjenje mogućnosti Huta za prijetnju globalnoj trgovini, kao i životima međunarodnih moreplovaca u jednom od najvažnijih svjetskih morskih puteva. Naš cilj je da deeskaliramo tenziju, i povratimo stabilnost u Crvenom moru", navedeno je u saopštenju.