Jeziva ispovjest pripadnica crkve, koje je kako kažu svještenik silovao i zlostavljao.
Dokazi masovnih zlostavljanja i mučenja od strane osnivača jedne od najvećih hrišćanskih evanđeoskih crkava na svijetu otkriveni su od strane BBC-a. Desetine bivših članova "Crkve svih naroda" - među kojima su petorica Britanaca - tvrde da su doživjeli silovanje, koje je rezultiralo prisilnim abortusom, od strane pokojnog svještenika Džošue iz Nigerije.
Optužbe za zlostavljanje na tajnom imanju u Lagosu protežu se gotovo 20 godina. "Crkva svih naroda" nije odgovorila na optužbe, ali je navela da su prethodne tvrdnje bile neutemeljene. Džošua koji je preminuo 2021. godine, bio je harizmatični i izuzetno uspešni propovednik i televangelista koji je imao ogromno globalno sledbeništvo.
Jedna od žrtava, britanska žena po imenu Rae, imala je 21 godinu kada je napustila fakultet u Brightonu 2002. godine i regrutovala se u crkvu. Provela je narednih 12 godina kao jedna od Džošuovih tzv. "učenika" unutar njegovog lavirintskog betonskog kompleksa u Lagosu. "Svi smo mislili da smo u raju, ali bili smo u paklu, i u paklu se dešavaju strašne stvari", rekla je BBC-u. Rae tvrdi da ju je Džošua se*sualno napastvovao i podvrgao izolaciji tokom dvije godine. Zlostavljanje je bilo toliko ozbiljno da kaže da je pokušala samoubistvo više puta unutar kompleksa.
"Crkva svih naroda" ima globalno sledbeništvo, djelujući putem hrišćanskog televizijskog kanala pod imenom Emmanuel TV i društvenih mreža s milionima gledalaca. Tokom devedesetih i početkom dvehiljaditih, desetine hiljada hodočasnika iz Evrope, Amerika, jugoistočne Azije i Afrike putovale su u crkvu u Nigeriji da prisustvuju "čudotvornim isceljenjima" koja je izvodio Džošua. Najmanje 150 posjetilaca živjelo je s njim kao učenicima unutar njegovog kompleksa u Lagosu, ponekad i decenijama.
Džesika Kaimu iz Namibije kaže da je njena muka trajala više od pet godina. Kaže da je imala 17 godina kada ju je Džošua prvi put silovao i da su kasniji slučajevi silovanja od strane Džošue doveli do toga da je napravila pet prisilnih abortusa dok je bila tamo. "To su bili skriveni... medicinski tretmani kroz koje smo prolazili... to je moglo da nas ubije", rekla je ona za BBC.
Drugi sagovornici kažu da su ih skidali i tukli električnim kablovima i bičevima, a rutinski im je uskraćivan san. Nakon svoje smrti u junu 2021, Džošua je pozdravljen kao jedan od najuticajnijih pastora u afričkoj istoriji. Uzdigavši se iz siromaštva, izgradio je evanđeosko carstvo koje je među svojim saradnicima brojalo desetine političkih lidera, poznatih ličnosti i međunarodnih fudbalera.
On je, međutim, izazvao neke kontroverze tokom svog života kada se 2014. srušio pansion za crkvene hodočasnike, ubivši najmanje 116 ljudi.
Jedan broj svjedoka u Nigeriji tvrdi da su fizički napadnuti, a u jednom slučaju i pucano na njih, nakon što su se prethodno izjasnili protiv zlostavljanja i postavili na Jutjub video snimke koji sadrže optužbe. Na ekipu Bi-Bi-Sija koja je pokušala da snimi snimak crkvenog imanja u Lagosu sa javne ulice u martu 2022. takođe je pucano od crkvenog obezbjeđenja i zadržana je nekoliko sati.
BONUS VIDEO