Agencije NASA i Roskosmos ključni su partneri u radu Međunarodne svemirske stanice, a njihovi astronauti su zajedno letjeli i u nekadašnjim svemirskim programima Space Shuttle i Sojuz
Program zajedničkih letova ruske svemirske agencija Roskosmos i američke svemirske agencija NASA-om do Međunarodne svemirske stanice (MSS) produžava se do 2025. godine.
Zajednički letovi se nastavljaju "kako bi se održala pouzdanost rada MSS" i izvodiće se kako ruskim, tako i američkim svemirskim letelicama, saopštio je Roskosmos.
Letovi od MSS se obavljaju tako što se jedan američki astronaut šalje kao deo posade ruske svemirske letelice, odnosno jedan ruski kosmonaut leti kao deo američke posade, podseća agencija Interfax.
Dvije svemirske agencije ključni su partneri u radu 25 godina stare Međunarodne svemirske stanice, koja je u nisku Zemljinu orbitu lansirana 20. novembra 1998. godine.
One su i ranije dijelile mjesta u američkim letelicama iz programa Space Shuttle, kao i ruskog programa Sojuz. Nakon što su Space Shuttle letilice "penzionisane" 2011. godine, SAD su se pretežno oslanjale na ruski Sojuz za slanje svojih astronauta do MSS.
Tako je uglavnom bilo sve do 2020. godine, od kada je kapsula Crew Dragon kompanije SpaceX, milijardera Ilona Maska, djelimično oživjela letačke kapacitete američke svemirske agencije i otpočela sa rutinskim letovima do MSS sa Floride.
Saradanja NASA i Roskosmosa jedan je od poslednjih vidova saradnje SAD i Rusije, država koje su, nakon početka rata u Ukrajini, prekinule većinu međusobnih kontakata na svim nivoima.
BONUS VIDEO: