Zbog nedostatka artiljerijskih granata, Ukrajinci moraju oprezno da se brane od napada,
Nakon što su republikanci u američkom Kongresu blokirali novi paket vojne pomoći Ukrajini, sa prve linije fronta stižu izveštaji o sve težoj situaciji u kojoj se nalaze ukrajinski vojnici. Zbog nedostatka artiljerijskih granata, Ukrajinci moraju oprezno da se brane od napada, koristeći municiju samo kada su sigurni da će pogoditi neprijatelja.
Problem je u tome što je ukrajinskim trupama potrebno više municije nego što njihovi zapadni saveznici trenutno mogu da obezbede. Ako se ova situacija nastavi, Ukrajina možda više neće moći da zaustavi rusko napredovanje i može na kraju izgubiti rat, piše Jutarnji list.
Ukrajinske vlasti tvrde da su primile manje od trećine od ukupno milion artiljerijskih granata koje je EU obećala da će obezbediti. Članice EU obećale su Ukrajini 20. marta da će obezbediti milion novih artiljerijskih granata u roku od 12 meseci. Međutim, u novembru je nemački ministar odbrane Boris Pistorijus priznao da "milion neće biti dostignut" do tog roka.
Prošlog leta, SAD su pristale da pošalju kontroverznu kasetnu municiju u Ukrajinu zbog nedostatka artiljerijskih granata od 155 mm, koje se koriste u ukrajinskim kopnenim artiljerijskim sistemima. U maju su iz SAD stigle i samohodne haubice M109 Paladin. Međutim, haubice se uglavnom drže delimično zakopane u zemlju i sakrivene u šatorima, zbog sve veće opasnosti od napada ruskih dronova.
Ukrajinski operater dronova na južnom frontu rekao je za BBC da je broj napada sa ukrajinske strane dramatično opao poslednjih meseci. "U vrhuncu kontraofanzive, pa čak i pre samo nekoliko meseci, odnos između ruske i naše artiljerijske vatre bio je uglavnom 1:1 ili više u našu korist. Sada ispaljujemo jednu raketu na četiri, pet ruskih projektila", rekao je ukrajinski operater drona, koji je želeo da ostane anoniman.
Zalihe municije poslate iz zemalja saveznica su skoro potrošene, a proizvodnja nove ograničena, upozoravaju ukrajinski vojnici. Jedina dobra vest za Ukrajinu je da su Senat i Predstavnički dom u četvrtak odobrili nacrt zakona o politici odbrane vredan oko 886 milijardi dolara.
Zakon o odobrenju nacionalne odbrane (NDAA) za fiskalnu 2024. godinu, koji ide Džo Bajden treba da potpiše pre nego što se usvoji, uključuje, između ostalog, 300 miliona dolara pomoći za jačanje ukrajinske vojske i nastavak Inicijative za bezbednosnu pomoć Ukrajini, koja dozvoljava Bajdenovoj administraciji da kupuje oružje umesto da šalje pomoć Ukrajini direktno iz postojećih američkih zaliha oružja. Paket od 105 milijardi dolara koji bi pružio veću bezbednosnu pomoć Ukrajini i Izraelu ostaje predmet debate i kontroverzi u američkom Kongresu.