Svijet

"ISTORIJA ĆE OŠTRO SUDITI ONIMA KOJI SU OKRENULI LEĐA" Zelenski moli SAD za pomoć, a mnogi ne vjeruju u pobjedu Ukrajine

Autor Uroš Matejić

Bajden je, govoreći na konferenciji za novinare sa Zelenskim, upozorio da bi neuspjeh SAD da pruže dodatnu pomoć Ukrajini ohrabrio Putina i druge agresore na svjetskoj sceni.

Izvor: Profimedia/ABACA

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski koristio je inspirativne riječi, širio optimističnu odlučnost i ukazao na Božić u utorak apelujući na lidere u Kongresu za pomoć SAD vojsci njegove zemlje u ratu sa Rusijom. Ali nakon nekoliko sati razgovora u Kapitol Hilu, oblak ozbiljne sumnje nadvio se nad dodatnom američkom podrškom kada je Zelenski stigao u Bijelu kuću na sastanak sa predsjednikom Džoom Bajdenom, navodi agencija Asošijeted pres.

SAD su Ukrajini već dale 111 milijardi dolara otkako je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju prije više od 21 mjeseca, ali republikanci insistiraju na povezivanju još novca sa striktnim izmjenama u američkoj pograničnoj politici prema Meksiku, što demokrate osuđuju. Bijela kuća upozorava da će, ako se novi novac ne obezbjedi do kraja godine, to veoma brzo doneti posljedice po kapacitet Ukrajine da zadrži teritoriju, a kamoli da vrati zemlju koju je Rusija zauzela.

Bajden je, govoreći na konferenciji za novinare sa Zelenskim, upozorio da bi neuspjeh SAD da pruže dodatnu pomoć Ukrajini ohrabrio Putina i druge agresore na svjetskoj sceni. "Moramo dokazati da nije u pravu. Istorija će oštro suditi onima koji su okrenuli leđa slobodi", rekao je Bajden o Putinu. Zelenski je iznio argumente tokom svog kratkog pojavljivanja u Bijeloj kući - da su se ukrajinske snage žestoko borile da potisnu rusku invaziju uz pomoć američkih i drugih zapadnih saveznika.

"Borba u kojoj se nalazimo je borba za slobodu", rekao je Zelenski u više navrata na sastancima. U međuvremenu, više od 130 visokih poslanika iz cijele Evrope potpisalo je pismo u kome se pozivaju američki zakonodavci da nastave da podržavaju Ukrajinu. Kada je Zelenski stigao na sastanak iza zatvorenih vrata sa američkim senatorima, dobio je blagi aplauz. Sa njim su bili Čak Šumer, lider demokratske većine i Mič Mekonel, republikanski lider u Senatu.

Izvor: Profimedia/MediaPunch Inc / Alamy / Alamy

"Predsjednik Zelenski je stavio do znanja da mu je potrebna pomoć, ali da, ako je dobije, može da pobijedi u ovom ratu", rekao je Šumer novinarima posle sastanka. Međutim, neki republikanci su doveli u pitanje da li dodatna pomoć može da pomogne Ukrajini da porazi Rusiju nakon što ljetnja ofanziva nije donijela jasne rezultate. "Znam da svi žele da Ukrajina pobijedi, ali ne vidim da će se to dogoditi uskoro", rekao je republikanski senantor Ron Džonson.

Dok Ukrajina ulazi u zimu, sa desetinama hiljada žrtava i velikim budžetskim deficitom, Rusija napreduje na istoku, a Zelenski traži od Vašingtona da mu pruži hitno potrebnu pomoć. Posle razgovora u Kongresu, ukrajinski lider je otišao u Bijelu kuću na sastanak sa predjsednikom Džoom Bajdenom.

Bijela kuća je rekla Kongresu 4. decembra da vlada više neće moći da finansira nove isporuke oružja Ukrajini počevši od januara. Kongres je odobrio više od 110 milijardi dolara za Ukrajinu od kada je Rusija izvršila invaziju u februaru 2022, ali nisu izdvojena nova sredstva od kada su republikanci preuzeli Predstavnički dom od demokrata u januaru.

Neki republikanci, posebno oni tijesno povezani sa bivšim predsjednikom Donaldom Trampom, protive se novoj pomoći Ukrajini i postavljaju pitanja o ciljevima rata i načinu na koji se troši američki novac. Pojedini republikanci takođe kažu da svaka dodatna pomoć mora ide u paru sa promjenama imigracione politike - koja je posebno sporno pitanje u američkoj politici.