Prema istraživanju Njemačkog ekonomskog instituta u više od 2.200 firmi iz Kelna, samo 23 odsto kompanija je bilo optimistično u pogledu sledeće godine, a situacija se pogoršala posebno u građevinskom i industrijskom sektoru
Njemačke kompanije, koje se mjesecima bore sa visokom inflacijom, fluktuacijama cijena energije i geopolitičkim nestabilnostima, prilično su pesimistične kada je riječ o 2024. godini i ne očekuju oporavak, pokazuju rezultati novog istraživanja.
Prema istraživanju Njemačkog ekonomskog instituta u više od 2.200 firmi iz Kelna, samo 23 odsto kompanija je bilo optimistično u pogledu sledeće godine, dok je 35 odsto imalo negativna očekivanja.
Navode da je dugi period otvaranja novih radnih mjesta u Njemačkoj vjerovatno došao do kraja za sada, pošto samo 20 odsto kompanija očekuje da će zaposliti više ljudi u narednoj godini u poređenju sa 35 odsto onih koje očekuju manje zapošljavanja.
Istraživanje je ukazalo na nastavak "ekonomskog šoka u Njemačkoj", pri čemu su se poslovna očekivanja vratila na nivoe registrovane u jesen 2022. godine. Posledice trpe i investicije, ukazuju rezultati istraživanja, pa je samo 27 odsto kompanija reklo je da sledeće godine planira da investira više, dok 36 odsto planira da potroši manje.
U njemačkoj privredi sve je više slučajeva velikih bankrota, prema studiji kreditnog osiguranja Alijanc trejd (Allianz Trade), a broj se značajno uvećao u prvih devet mjeseci ove godine. Trenutno je najugroženija oblast građevine, a velikih bankrota bilo je i u sektorima modne maloprodaje, bolnica i mašinogradnje.
Sveukupno gledano, broj kompanija koje su u bankrotu raste i trenutno se nalazi na najvišem nivou od 2020. godine, kaže stručnjak za nesolventnost Alijanc trejda Maksim Lemerl.