Svijet

JOŠ JEDAN NJEMAČKI AUTOMOBILSKI GIGANT POSRĆE? Bez posla ostaje više od 5.000 ljudi, kriza se ne zaustavlja

Autor Aleksandar Blagić

Njemačka multinacionalna kompanija "Kontinental" planira da ukine oko 5.500 radnih mjesta širom svijeta

Izvor: ULIAN STRATENSCHULTE / AFP / Profimedia

Njemačka multinacionalna kompanija "Kontinental" planira da ukine nekoliko hiljada administrativnih radnih mjesta u posrnulom odsjeku za automobilske djelove. Poslovni list "Manager Magazin", pozivajući se na upućene izvore, navodi da će odsijek za automobilske ekrane i sisteme za pomoć u vožnji ukinuti oko 5.500 radnih mjesta širom svijeta.

To je nešto manje od tri posto od ukupno 200.000 zaposlenih koliko ih je prema zvaničnim podacima iz septembra radilo u Kontinentalu. Najmanje hiljadu radnih mjesta biće ukinuto u matičnoj Njemačkoj.

"Kompanija planira da prvo ukine administrativna radna mjesta dok će radna mjesta u proizvodnji i razvoju očigledno za sada biti pošteđena", navodi Manager Magazin u izveštaju.

Ukidanjem radnih mjesta šef odseka Filip fon Hiršajt želi da uštedi oko 400 miliona dolara godišnje od 2025. godine. Kompanija bi mogla da uštedi otprilike polovinu tog iznosa već 2024. godine i da ponovo posluje u plusu.

Automobilski odsijek kompanije zapošljava inače 100.000 ljudi i lani je ostvario promet od 18.3 milijarde eura. Portparol kompanije nije htio da komentariše glasine o otpuštanju.

"Kompanija razmatra dodatne mjere jačanja konkurentnosti automobilskog sektora, uključujući moguće promjene u administrativnoj strukturi, kako bi se omogućilo brže i agilnije odlučivanje", izjavio je portparol.

Kriza uveliko drma automobilsku industriju u Njemačkoj. Proizvođač automobila Sono Motors definitivno se nalazi pred bankrotom dok otkaze dobijaju i poslednji zaposleni.

Folksvagen grupa saopštila je u oktobru da će proizvodnja električnog ID.3 i njegovog tehnološkog blizanca Cupre Borna biti obustavljena zbog pada potražnje za ta dva modela. Stigla je i loša vijest da nije pronađen novi investitor za Fordovu fabriku u Sarluju. Njemački poslodavci, podsjetimo, takođe upozoravaju da je građevinska industrija u toj zemlji u velikoj krizi i da bi za dvije godine moglo da nestane 300.000 radnih mjesta.