Još jedna erupcija vulkana Etna dogodila se na Siciliji, javio je list La Sicilija, pozivajući se na Nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju Italije (INGV).
Vulkan Etna eruptirao je u nedelju i izbacio pepeo i lavu visoko iznad italijanskog ostrva. Veliki stubovi pare, pepela i lave šikljali su iz jugoistočnog kratera najaktivnijeg vulkana u Evropi i podigli se iznad oblaka, na visinu od 4.500 metara. Aerodrom u obližnjoj Kataniji ostaje otvoren uprkos vulkanskoj aktivnosti.
Etna je najviši aktivni vulkan u Evropi. U junu 2013. godine uvršten je na Uneskovu listu svJetske baštine. U martu 2017. 10 osoba je povrijeđeno tokom vulkanske erupcije na Siciliji. Erupcije Etne često dovode do potrebe da se zatvori vazdušni prostor u oblasti vulkana.
Značaj Etne
Planina Etna nije samo geološko čudo, već i vitalni dio ekosistema u regionu i za život ljudi. Vulkanska tla oko Etne bogata su hranljivim materijama kao što su fosfor, kalijum i kalcijum, što zemlju čini izuzetno plodnom za poljoprivredu. Stalno praćenje i proučavanje vulkana ključni su za zaštitu oko 300.000 ljudi koji žive u regionu. Erupcija vulkana Etna naglašava dinamičnu i često nesigurnu koegzistenciju između ljudskih populacija i prirodnih čuda poput vulkana.
Iako vulkanska aktivnost predstavlja potencijalnu prijetnju po bezbjednost i dobrobit onih koji žive u njenoj blizini, ona takođe igra značajnu ulogu u održavanju lokalne sredine i privrede. Plodno vulkansko tlo podržava poljoprivredne aktivnosti, a jedinstvene geološke karakteristike regiona privlače turiste i istraživače iz cijelog svijeta. Ovaj događaj služi kao podsjetnik na važnost kontinuiranog naučnog istraživanja, praćenja i procjene rizika kako bi se ublažio potencijalni uticaj vulkanske aktivnosti na ljudsku populaciju i infrastrukturu.
BONUS VIDEO: