Svijet

U RATU IZRAELA I HAMASA DOSAD UBIJENO NAJMANJE 23 NOVINARA! Prva nedelja sukoba bila je najsmrtonosnija za REPORTERE

Autor Uroš Matejić

Odbor za zaštitu novinara (CPJ), američka nezavisna neprofitna i nevladina organizacija, je saopštila da je u ratu Izraela i Hamasa dosad ubijeno najmanje 23 novinara.

Izvor: Instagram/screenshot

Broj ubijenih novinara u ratu porastao je na najmanje 23, saopštio je danas Odbor za zaštitu novinara (CPJ), američka nezavisna neprofitna i nevladina organizacija. Rošdi Saraj, novinar i filmski stvaralac, poginuo je u nedelju u Gazi nakon izraelskog vazdušnog napada, saopštio je odbor. On je bio 19. novinar tamo ubijen od početka borbi 7. oktobra. Troje je ubijeno u Izraelu tokom terorističkih napada Hamasa, a jedan je ubijen na izraelsko-libanskoj granici, navodi CPJ.

Prva nedelja sukoba, kada je ubijeno 15 novinara, bila je najsmrtonosnija nedelja za novinare u ratu od kada je odbor počeo da vodi evidenciju 1992. godine. Šerif Mansur, koordinator programa za Bliski istok i sjevernu Afriku pri Odboru za zaštitu novinara, rekao je da je svako ko radi u Gazi u opasnosti. "Na neki način, ljudi kojima je to najpotrebnije su oni koji su trenutno najugroženiji", rekao je Mansur, koji živi u SAD.

Odbor za zaštitu novinara prošle nedelje je potpisao pismo sa oko 200 drugih organizacija u kojem se poziva na prekid vatre kako bi se sprečilo dalje nanošenje štete civilima. Udruženje stranih medija u Jerusalimu objavilo je u petak saopštenje u kojem poziva i Izrael i Hamas "da obezbijede sigurnost i slobodu izveštavanja palestinskih članova na terenu". Udruženje je takođe pozvalo vlast "da obezbede sigurnost novinara unutar Izraela, gdje su novinari bili izloženi verbalnom i fizičkom zlostavljanju od strane civila i bezbijednosnih snaga".

Udruženje je danas saopštilo da ne zna kada će ulazak iz Izraela u Gazu ponovo biti otvoren za novinare. Mansur je naglasio da je i prije aktuelnog sukoba nasilje nad novinarima u Gazi poraslo poslednjih godina i da je imalo zastrašujući efekat.

On je naveo izraelski vazdušni napad 2021. koji je uništio neboder u kojem su bile kancelarije Asošiejted presa i Al Džazire. Zatim je 2022. palestinsko-američku novinarku Širin Abu Akleh najvjerovatnije ubio jedan od izraelskih vojnika tokom napada na izbjeglički kamp na Zapadnoj obali.

"Tokom poslednje dvije godine vidjeli smo dvije stvari koje su promijenile računicu rizika. U obije situacije niko nije odgovarao", rekao je Mansur o tim događajima. Pored fizičke opasnosti, nastavio je, druge prepreke uključuju nemogućnost stranih novinara da putuju u Gazu, nestanke struje i interneta, cenzuru od strane Hamasa i nova vanredna cenzurna ovlašćenja koja je donio Izrael.