Napad Hamasa na Izrael brzo je eskalirao u oružani sukob.
Napad Hamasa na Izrael brzo je eskalirao u oružani sukob koji bi se lako mogao proširiti na Bliski istok. Neposredno nakon Hamsove invazije na Izrael u subotu, Zapad je osudio masakr nad civilima, a reakcije svakodnevno stižu sa svih strana.
Rusija, koja bi mogla imati koristi od ovog sukoba jer je rat u Ukrajini sada pao u drugi plan, izrazila je podršku Palestincima i krivi Zapad za eskalaciju sukoba. S druge strane, SAD su poslale vojnu pomoć Izraelu drugog dana od izbijanja sukoba.
Koji su interesi SAD i Rusije na Bliskom istoku?
Istoričar Tvrtko Jakovina, profesor na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, objašnjava da postoji niz razloga zašto je Izrael dugogodišnji saveznik SAD. Između ostalog, napominje da su SAD i Sovjetski Savez prve dve zemlje koje su priznale Izrael i da su imali velike interese u njegovom stvaranju jer je to bila jedina demokratska država na Bliskom istoku.
"I SAD i Sovjetski Savez su imali velike interese u stvaranju Izraela, jedine zemlje na Bliskom istoku koja nije bila, ako hoćete, feudalna. Obe zemlje su podržavale Izrael. Neko vreme, sve do sredine 1950-ih, SAD su pokušavale da se dogovore sa arapskim svetom i Izraelom, nisu htele da biraju između arapskog "mora" i male države koja se tek stvarala.
Kako se Hladni rat uobličio i kada se situacija na Bliskom istoku iskristalisala, hladnoratovski sukob je preuzeo stariji sukob koji je postojao na Bliskom istoku, pre svega najstariji i najsloženiji sukob između Izraelaca i Palestinaca. Mnoge arapske zemlje nikada nisu bile na sovjetskoj strani, na strani ateističke imperije, ali su imale neupitnu mržnju prema Izraelu.
Samo su Egipat i Jordan, i to za vreme administracije predsednika Donalda Trampa, napravili dramatičnu promenu kada su priznali Izrael. To je bilo veliko dostignuće diplomatije SAD, tih zemalja i Izraela, potez koji je situaciju učinio mirnijom", rekao je Jakovina za Index.hr.
Rusiji odgovara da skrene pažnju sa rata u Ukrajini
Poslednjih dana svet je bio svedok katastrofe u sukobu koji decenijama nije rešavan. Jakovina kaže da su Izraelci doživeli tragediju koja se nije dogodila od stvaranja države, ili koja se nije dogodila Jevrejima od kraja Šoa. S druge strane, Pojasu Gaze ponovo preti humanitarna katastrofa, a Izrael upozorava na još jači obračun. Već nedelju dana bombarduje gusto naseljena područja pojasa Gaze, gde su stradali civili, i počela je da zaoštrava odnose sa Hamasovim saveznicima, pre svega sa Sirijom.
Postavlja se pitanje kako Zapadu i Istoku odgovara eskalacija rata i kako će Rusija to iskoristiti da skrene pažnju sa rata u Ukrajini. Jakovina objašnjava da Rusiji sa ove tačke gledišta svakako odgovara sukob na Bliskom istoku, ali ističe da ipak ne može da se tvrdi da je ona na bilo koji drugi način aktivno povezana sa ovim događajima.
"Zaboravljanje rata u Ukrajini je svakako u interesu Rusije, ali još uvek ne znamo na koji način i da li je Rusija na bilo koji način bila povezana sa ovim događajima. Da ovo šteti Ukrajini i koristi Rusiji, da ovaj sukob dobija takve razmere da će se SAD i druge zemlje koncentrisati na ono što se dešava na Bliskom istoku, to je sasvim sigurno tačno.
Međutim, Izrael je, kao i Egipat, jedan od najvažnijih saveznika SAD na Bliskom istoku. Jordan je najbolji arapski saveznik SAD koji priznaje Izrael. Kao i Maroko, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein, gde je bazirana Peta flota, i Oman. Dakle, imate američke saveznike i zemlje koje su odavno ili nedavno priznale Izrael, a njih je relativno mnogo.
Saudijska Arabija je trebalo da se pridruži toj grupi, ali uz uslove za Palestince. Ne znamo da li je Iran, koji je imao najviše razloga da negoduje stvaranje nove arhitekture među Arapima prema Izraelu, umešan, jer su Hamas i Hezbolah iz Libana njegovi naručioci, baš kao i vlada Sirije, a delom i Irak", kaže on.
SAD osećaju odgovornost prema jevrejskom narodu
U Njujorku, gradu sa najvećom jevrejskom populacijom van Izraela, skoro dva miliona, hiljade ljudi okupilo se u utorak da pokažu podršku Izraelu nakon subotnjeg napada Hamasa. Jakovina ističe da veliki broj Jevreja koji žive u SAD ima interes za opstanak Izraela kao države, ali da, s druge strane, SAD kao država imaju odgovornost prema jevrejskom narodu koji su spasili tokom Holokausta.
"Mnogi stanovnici SAD su građani izraelskog porekla i zainteresovani su za opstanak izraelske države. SAD su spasile Jevreje u Drugom svetskom ratu i imaju osećaj odgovornosti prema ljudima koji su patili, samo zato što su bili drugačiji. Jedan od razloga za aktivno angažovanje danas je jačanje evangelističkih krugova, radikalnih hrišćanskih vernika, koji su takođe veoma zainteresovani za opstanak Izraela, jer ga povezuju sa sopstvenim iskupljenjem.
Oni čine značajan deo američkog biračkog tela. Treći razlog je taj što je to isti neprijatelj. Hamas, kao i druge ekstremne muslimanske organizacije poput Hezbolaha, često su gađali američke interese i Amerikance u toj oblasti i drugde. Takođe, Izrael je bio saveznik Amerike u brojnim sukobima koji su se tamo vodili, jedina je demokratija na tom prostoru i u tom smislu je bio najlogičniji i najpoželjniji partner SAD. Postoji niz veza između SAD i Izraela, ideoloških, etičkih, moralnih, bezbednosnih, vrednosti", rekao je Jakovina.
Rusija koristi situaciju u Palestini da se suprotstavi Zapadu
SAD imaju mnogo veće interese u Izraelu nego Rusija u Palestini. "Decenijama Rusija govori o istoj stvari, granicama pre rata 1967. i rezoluciji UN. Sve ostalo, sve gde može da naškodi Zapadu, pošalje odgovor i slično, dešava se sada, a dešavalo se i ranije. Ali to je samo pitanje granica.
Položaj Jevreja u Rusiji pod Putinom je bio bolji, ali u mnogim ranijim periodima ruske istorije. Ako poziciju Jevreja uzmete kao lakmus test za stanje stvari u Rusiji, onda su to nekada koristili neki politikolozi kao dokaz da se Rusija menja. Nije to bila sasvim precizna mera, doduše.
Rusija nije država koja ima posebne preferencije prema muslimanskim zemljama. U prošlosti je veliki broj muslimana živeo u Sovjetskom Savezu, gde je politika trebalo da bude opreznija. Sada je Rusija u misiji pravoslavnog hrišćanstva, ona je jedna od osnova aktuelnog režima.
Sukob sa Zapadom, odnosno opozicija u svemu, koristi se i uvek se koristio po pitanju Palestine i drugih kriznih žarišta. Međutim, ako želite da zaista rešite odnose na Bliskom istoku, onda to ne možete da uradite bez aktiviranja svih aktera, jedan akter je Rusija, svakako u svim dešavanjima vezanim za Siriju, a delom i za Palestince", kaže Jakovina.
BONUS VIDEO: