Svijet

NAJVEĆI RATNI BROD U ISTORIJI IDE KA IZRAELU! Zver na nuklearni pogon je ZASTRAŠUJUĆA, unutra se nalazi pravi mali grad

Autor Uroš Matejić

USS Džeral R. Ford je nosač aviona na nuklearni pogon mornarice Sjedinjenih Država i vodeći je brod njene klase.

Izvor: Profimedia

Američke vlasti donele su ranije danas odluku da u Sredozemno more prebace napadačku grupu nosača aviona USS Džerald R. Ford kao vid pomoći Izraelu, a ovaj nosač aviona je najveći svetski nosač aviona i najveći ratni brod ikada napravljen.

USS Džeral R. Fordje nosač aviona na nuklearni pogon mornarice Sjedinjenih Država i vodeći je brod njene klase. Brod je dobio ime po 38. predsedniku Sjedinjenih Država Džeraldu Fordu koji je, između ostalog, tokom Drugog svetskog rata služio i na nosaču aviona Monterej. Kumovala mu je njegova ćerka Suzan. Ona je tom prilikom ostavila na brodu vremensku kapsulu u kojoj su bile stvari njenog oca - deo kamena sa Bele kuće, njegove pečate i novčiće.

Reč je o nosaču dugom više od 330 metara i visokom 76 metara, a njegova gradnja je koštala 12.8 milijardi dolara, a još 4.7 milijardi utrošeno za istraživanje i razvoj. Može da nosi 75 aviona, a posadu čini 4.600 ljudi, uključujući i vazduhoplovce. Izgradnja je počela 11. avgusta 2005. godine. Kobilica Džeralda R. Forda postavljena je 13. novembra 2009. godine. Krštena je 9. novembra 2013. godine. USS Džerald R. Ford je ušao u flotu zamenivši USS Enterprajz, koji je okončao 51 godinu aktivne službe u decembru 2012. Prvobitno planiran za isporuku 2015. godine, Džerald R. Ford je isporučen Mornarici 31. maja 2017. godine, a zvanično ga je naručio predsednik Donald Tramp 22. jula 2017.

Noviteti na brodu su nove i naprednije dizalice za podizanje bombi na palubu nosača aviona, koje će ubrzati proces kačenja bombi na avione. Ovo je prvi novi nosač dizajniran u više od 40 godina, a osmišljen je da ima fleksibilnost za rad s budućim generacijama aviona. USS Džerald R. Ford će, po planu, polako zamenjivati nosače iz Nimic klase.

Brod nosi najnaprednije palubne lovce, kao što su F-35C Lightning II i F/A-18E/F Super Hornet, avione ranog upozorenja za sve vremenske uslove E-2D Advanced Hawkeye, mornaričke jurišnike za protivelektroničku borbu EA-18G Growler, kao i višenamenske helikoptere MH-60R/S i brojne tipove bespilotnih letelica. Za njihovo katapultiranje koristi se elektromagnetski katapult kojim je parni katapult poslat u istoriju.

USS Džerald R. Ford
Izvor: Youtube/NAVY Productions

Kombinovana snaga dva nuklearna reaktora od 600 megavata je tri puta veća od one na nosaču klase Nimic i dovoljna je za napajanje malog grada. Što Ford, zapravo, i jeste. Iako napredni sistemi broda zahtevaju manje mornara za njihovu posadu, na njemu uvek ima više od 4.000 ljudi. Na brodu se u toku dana podeli oko 18.000 obroka koje pravi više od 100 kuvara.

Ipak, kako se najveći deo broda koristi za skladištenje opreme, mornari spavaju u skučenim prostorima, koje nekada dele i sa 60 drugih kolega, uključujući i jedno kupatilo po sobi. Sa druge strane, na njemu su im dostupne teretana, košarkaški teren, soba za stoni tenis, biblioteka, bioskop na otvorenom, prodavnica…

Nosač aviona Džerald R. Ford
Izvor: Youtube/Direktno.hr

BONUS VIDEO:

Tagovi