Svijet

JAPAN ZAPOČEO ISPUŠTANJE RADIOAKTIVNE VODE IZ FUKUŠIME U OKEAN: Da li bi svijet trebalo da bude zabrinut?

Autori Mirela Ljumić Euractiv.rs

Japan je zvanično započeo proces ispuštanja radioaktivne vode iz Fukušime u okean. Prva tura trajaće 17 dana.

Izvor: EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Japan je u četvrtak, 24. avgusta započeo ispuštanje tretirane radioaktivne vode iz nuklearne elektrane Fukušima u Pacifik. Ovaj potez japanskih vlasti izazvao je proteste na lokalnom nivou, ali i veliku zabrinutost drugih zemalja.

Kina je ispuštanje radioaktivne vode u okean nazvala "sebičnim i neodgovornim". Ova odluka donijeta je prije dvije godine, a prije dva mjeseca nuklearna agencija Ujedinjenih nacija ju je odobrila. Cilj ispuštanja radioaktivne vode u okean je nastavak procesa gašenja uništene nuklearne elektrane Fukušima Daiči i uklanjanje istopljenog goriva.

Operator nuklearne elektrane, "Tepko", saopštio je da je ispuštanje radioaktivne vode počelo u jedan sat i tri minuta po lokalnom vremenu, i da za sada nema zabilježenih abnormalnosti.

Ali Kina je vrlo glasna u izražavanju svog nezadovoljstva.

"Japanske vlasti stavile su svoje sebične interese iznad dobrobiti čitavog čovečanstva. Ovaj potez je ekstremno sebičan i neodgovoran. Preduzećemo neophodne korake kako bismo zaštitili vodeni svijet, bezbjednost hrane i javnog zdravlja, a pojačano ćemo pratiti nivoe radijacije u vodama", saopštile su kineske vlasti.

Izvor: EPA-EFE/TOMOHIRO OHSUMI

Tokio je uzvratio optužbama za širenje "naučno neosnovanih tvrdnji". Japan ostaje pri stavu da je radioaktivna voda bezbjedna i da je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) ocenila da je uticaj ispuštanja radioaktivne vode u okean, po čovjeka i okolinu, "zanemarljiv". Ali od četvrtka će Hong Kong i Makao uvesti zabranu uvoza japanskih morskih plodova.

Voda će biti ispuštana u Pacifik kontrolisano i u relativno malim količinama. Prvo ispuštanje oko 7.800 kubnih metara, što je ekvivalentno zapremini tri olimpijska bazena, trajaće 17 dana.

"Tepko" je u četvrtak objavio i rezultate ispitivanja vode, u kojima se navodi da se u njoj nalazi do 63 bekerela tritijuma po litru. Svjetska zdravstvena organizacija postavlja granicu od 10.000 bekerela, mjernih jedinica radioaktivnosti, po litru pijaće vode.

Nuklearna elektrana Fukušima Daiči uništena je u martu 2011. godine u razornom zemljotresu jačine devet stepeni po Rihteru. Zemljotres je izazvao cunami koji je doveo do topljenja tri reaktora nuklearne elektrane Fukušima.