Svijet

OVA ZEMLJA UVODI PRAVILA ZA VJEŠTAČKU INTELIGENCIJU: Šta se sve mijenja od 15. avgusta?

Autori Mirela Ljumić Euractiv.rs

U poređenju sa preliminarnim nacrtom objavljenim u aprilu, objavljena verzija, koja se naziva „privremenim mjerama", izgleda da je ublažila nekoliko prethodnih odredbi.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Kina je objavila nova pravila za generativnu veštačku inteligenciju (AI), čime je postala jedna od prvih zemalja u svijetu koja je regulisala tehnologiju koja pokreće popularne servise kao što je ChatGPT.

Kineska administracija za kibernetički prostor, vodeći nadzornik interneta u zemlji, predstavila je u četvrtak set ažuriranih smjernica za upravljanje rastućom industrijom, a pravila će stupiti na snagu 15. avgusta.

U poređenju sa preliminarnim nacrtom objavljenim u aprilu, objavljena verzija, koja se naziva „privremenim merama", izgleda da je ublažila nekoliko prethodnih odredbi, što sugeriše da Peking vidi priliku u industriji koja je u nastajanju, jer zemlja nastoji da ponovo pokrene ekonomski rast, kako bi otvorila nova radna mjesta.

Prošle nedelje, regulatori su kaznili giganta Ant Group sa nešto manje od milijardu dolara, u potezu koji je, kako se činilo, konačno zatvorio poglavlje o širokom regulatornom udaru usredsređenom oko kineskih tehnoloških giganata. Mnogi od njih - uključujući Alibabu, Baidu i JD.com, sada su u procesu pokretanja sopstvenih verzija AI chatbota.

Pravila će se sada primjenjivati samo na usluge koje su dostupne široj javnosti u Kini. Izuzete su tehnologije koje se razvijaju u istraživačkim institucijama ili koje su namijenjene za upotrebu od strane korisnika u inostranstvu.

Trenutna verzija je takođe uklonila jezik koji ukazuje na kaznene mjere, koje su uključivale kazne za prekršaje u iznosu od čak 100.000 juana (14.027 dolara).

 Država „podstiče inovativnu upotrebu generativne vještačke inteligencije u svim industrijama i poljima" i podržava razvoj „bezbjednih i pouzdanih" čipova, softvera, alata i izvora podataka, prema dokumentu kojim se objavljuju pravila.

Kina takođe apeluje na platforme da „učestvuju u formulisanju međunarodnih pravila i standarda" u vezi sa generativnom vještačkom inteligencijom, navodi se u saopštenju.

Ipak, među ključnim odredbama je zahtev za pružaoce usluga generativne veštačke inteligencije da sprovode bezbjednosne preglede i registruju svoje algoritme kod vlade, ako su njihove usluge sposobne da utiču na javno mnjenje ili mogu da „mobilišu" javnost.

Rivalstvo SAD i Kine?

Generativna AI se odnosi na tehnologiju koja podržava platforme kao što je ChatGPT. Popularnost ove usluga je eksplodirala poslednjih mjeseci, a kineske tehnološke kompanije se utrkuju da objave sopstvene verzije, što je navelo neke kritičare da predvide da će ovaj trend dodatno pojačati postojeće rivalstvo između SAD i Kine, kada su u pitanju nove tehnologije.

U globalnoj trci za obezbjeđenje toga kako vlade koriste vještačku inteligenciju, Kina je stekla značajnu prednost, upozorio je prošlog mjeseca američki senator Mark Vorner. Kina „mnogo prednjači", rekao je on.

Čini se da kineske kompanije čekaju da se izdaju ažurirana pravila prije nego što zvanično objave svoje ChatGPT usluge. Za sada su generativne usluge vještačke inteligencije od strane Baidua, Alibabe i JD.com-a ili u probnoj fazi ili ih testiraju korporativni korisnici. Prema pravilima, regulatori i dalje moraju da odobre njihove proizvode.

Ključno pitanje u vezi sa kineskom regulatornom strategijom bilo je da li bi pravila na kraju mogla da potisnu inovacije u industriji veštačke inteligencije, koja je u srži ambicije zemlje tokom njenog takmičenja sa Sjedinjenim Američkim Državama u visokoj tehnologiji.

„Način na koji Kina pristupa regulaciji vještačke inteligencije vjerovatno će biti u skladu sa njenim pristupom regulisanju drugih oblasti napredne tehnologije, kao što su internet ili društvene mreže, gdje sprovodi strogu cenzuru kako bi kontrolisala protok informacija", rekli su analitičari ranije ove nedelje.

Čini se da su regulatori svjesni zabrinutosti. U upravo objavljenim smernicama, oni naglašavaju potrebu da se uspostavi ravnoteža između „razvoja i bezbjednosti".

Pravila će nadgledati sedam nacionalnih agencija, uključujući agenciju za nadzor sajber prostora, Nacionalnu komisiju za razvoj i reformu i ministarstvo obrazovanja.