Svijet

NJEMCI PRISLUŠKIVALI PRIGOŽINA: Presreli KLJUČAN razgovor između njega i Lukašenka tokom marša Vagnera na Moskvu

Autor Katarina Saičić

Njemačka obaveštajna služba (BND) presrela je telefonski razgovor između predsjednika Belorusije Aleksandra Lukašenka i šefa Vagnera Jevgenija Prigožina tokom pokušaja oružane pobune 24. juna.

Izvor: Youtube/CBS News/Screenshot

Novinari medijske grupe ARD tvrde da su njemački obavještajci o posredničkoj ulozi bjeloruskog predsjednika saznali putem prisluškivanja. BND je navodno sumnjao da Prigožin priprema pobunu i navodno je nedelju dana ranije pokušao da provjeri tu informaciju sa saveznicima, ali bezuspješno. Služba zato nije obavijestila njemačkog kancelara Olafa Šolca o vjerovatnoći pobune Vagnera tako da je njemačko rukovodstvo dobilo prvo upozorenje tek u petak 23. juna.Photo Set as poster photo

Šolc je ranije kritikovao BND napominjući da za razliku od američkih obavještajaca njemačka služba "nije znala unaprijed" za Prigožinove planove. Naglasio je da smatra da je potrebno "razgovarati o aktivnostima" BND koja je uvijek "pokušavala da prati situaciju" u Rusiji.

ARD navodi da je njemačka obavještajna služba bila "prilično dobro" obavještena o radu privatne ruske vojne kompanije Vagner pošto je navodno imala pristup njenim internim komunikacijama.BND je počeo da prati poruke i pozive Vagnera još 2022. godine, ali je tada jedan od službenika, Кarsten Linke, obavijestio Moskvu o prisluškivanju. Linke je uhapšen u decembru u Njemačkoj pod optužbom za izdaju zbog saradnje sa ruskim obavještajnim službama.

Njemačka obaveštajna služba je novinarima rekla da ne komentariše javno svoj rad i bilo kakve zaključke u vezi sa njihovim aktivnostima.

Jevgenij Prigožin je pokrenuo oružanu pobunu u noći 24. juna optužujući snage ministarstva odbrane za raketni napad na kamp Vagner PMC. Zauzeo je štab Južnog vojnog okruga u Rostovu i najavio "marš pravde" ka Moskvi. Međutim, 24. juna uveče, kad su kolone Vagnera bile 200 km od prestonice, okrenuo ih je i vratio u logore.

Izvor: Twitter/screenshot/DortmundaBerlin

Na sceni se iznenada pojavio Lukašenko koji je najavio dogovor postignut sa Prigožinom da prekine kampanju protiv Moskve, a Кremlj će zatvoriti slučaj protiv njega o organizovanju oružane pobune i dozvoliti mu da se preseli u Bjelorusija sa plaćenicima. Intervencija beloruskog predsjednika omogućila je Prigožinu da izbjegne kaznu, uključujući i ubistvo vojnih pilota, čije su helikoptere i avione oborili pripadnici Vagnera tokom nereda. 

Zvaničnici američke obavještajne službe rekli su nakon toga za CNN da su znali za pobunu. Naveli su da su pripadnici Vagnera unaprijed prebacili ljudstvo i naoružanje iz Ukrajine do granica Rusije, a da su Prigožinove izjave o nedostatku municije za operacije u Ukrajini bile "namerne dezinformacije". Američki obavještajci su takođe primetili da je za pripremu pobune znao i zamenik komandanta ruske grupacije u Ukrajini general Sergej Surovikin koga već nedeljama niko nije vidio.

BONUS VIDEO:

(MONDO)