Svijet

STANOVNICI OVE ZEMLJE SU SE PODMLADILI! Usvojen nov zakon, beba rođena za NG imala dve godine, odbačen stari sistem

Autor Aleksandar Blagić

Predsjednik Južne Koreje Jon Suk-Jeol je uveo nov zakon prema kojem će stanovništvo biti podmlađeno za godinu ili dve.

Izvor: Profimedia

Južnokorejci su postali godinu ili dvije mlađi pošto je novi zakon uskladio dvije tradicionalne metode brojanja starosti nacije sa međunarodnim standardima, piše "BBC". Zakon ukida jedan tradicionalni sistem koji je smatrao da Južnokorejci imaju godinu dana po rođenju, računajući vreme u materici.

Drugi sistem je računao da svi stare za godinu dana svakog prvog januara umjesto na njihove rođendane. Prelazak na brojanje starosti na osnovu datuma rođenja stupio je na snagu u srijedu 28. juna.

Predsjednik Jon Suk-Jeol snažno se zalagao za promenu kada se kandidovao. Tradicionalne metode brojanja starosti stvorile su “nepotrebne društvene i ekonomske troškove”, rekao je on.

Na primjer, pojavili su se sporovi oko isplata osiguranja i utvrđivanja podobnosti za programe državne pomoći. Poslanici su prošlog decembra glasali za ukidanje tradicionalnih metoda prebrojavanja.

Ranije je najrasprostranjenija metoda izračunavanja u Koreji bio vjekovima star sistem "korejskog doba“, u kome osoba puni godinu dana kada se rodi i dobija godinu dana 1. januara. To znači da će beba rođena 31. decembra sledećeg dana imati dvije godine.

Poseban sistem "brojanja starosti“, koji se takođe tradicionalno koristio u zemlji, smatra osobu nultom pri rođenju i dodaje godinu dana 1. januara. To znači da, na primer, od 28. juna 2023., osoba rođena 29. juna 2003. godine ima 19 godina po međunarodnom sistemu, 20 godina po sistemu "brojanja godina” i 21 godinu po sistemu "korejskog uzrasta”.

Uprkos ovom potezu, mnogi postojeći statuti koji računaju starost osobe na osnovu kalendarskog sistema "broj godina“ ostaće. Na primjer, Južnokorejci mogu da kupuju cigarete i alkohol od godine, a ne od dana, kada napune 19 godina.

Tradicionalne metode brojanja starosti koristile su i druge istočnoazijske zemlje, ali ije većina vremenom odustala od toga. Japan je usvojio međunarodni standard 1950. godine, dok ga je Severna Koreja usvojila tokom 1980-ih.