Svijet

PUTIN SVE VIŠE LJUTI SVOG PRIJATELJA, DA LI JE SAVEZ PRED PUCANJEM?! Rusija je na ivici da ih zamijeni, ovo je RAT!

Autor Jana Desovski

Zbog ograničenja gornje granice cijene ruske nafte, kineski kupci su se okrenuli Rusiji, koja sada zadovoljava 14 odsto tražnje zemlje

Izvor: Profimedia

Rusija je na ivici da zamijeni Saudijsku Arabiju kao vodećeg snadbjvača naftom NR Kine. Zbog ograničenja gornje granice cene ruske nafte, koju su G7 i EU prošlog decembra postavili na 60 dolara po barelu, kineski kupci su se okrenuli Rusiji, koja sada zadovoljava 14 odsto tražnje ove zemlje, a ranije agresije na Ukrajinu, udeo je bio 8,8 %.

"NR Kina skladišti jeftinu rusku naftu, osiguranje u slučaju da se privreda ubrza i cijene porastu. Peking/Peking je dodao oko 1,77 miliona bpd zalihama u maju, najviše od jula 2020, prema kompaniji za analizu podataka o nafti Refinitiv Eikon", prenosi The Vol Strit novine.

Utisak saveznika

U srijedu ujutru barel nafte tipa Brent bio je 72,58 dolara, a dan ranije ruska nafta Urals prodata je u baltičkoj luci Primorsk za 52 dolara (NR Kina ima dodatne popuste). Saudijska Arabija i Rusija žele da odaju utisak saveznika, ali rat na tržištu nafte je u toku i Rijad će tražiti da odgovori na gubitak prevlasti u snadbijevanju važnog potrošača, Narodne Republike Kine. Situacija je dramatičnija kada je u pitanju Indija, Arabija drži 13% snabdevanja (20% pre ruske agresije), a udeo Rusije je porastao na 40% - sa 3% pre rata, prenosi Kpler, kompanija koja prati podaci o robi. 

Saudijska Arabija je početkom juna najavila oštar potez, smanjivši proizvodnju za milion barela dnevno u julu u nadi da će podići cijene: zalivskoj monarhiji je potreban novac za finansiranje strukturne reforme privrede, ali i niza megaprojekata pokrenuo prestolonaslednik, de fakto vladar, Muhamed bin Salman.

Energetska tranzicija

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) objavila je sredinom juna da će potražnja za fosilnim gorivima dostići vrhunac oko 2028. godine, jer energetska tranzicija dobija na zamahu. Prije nekoliko godina Vladimir Putin je rekao da je svet bez fosilnih goriva nemoguć. Rijad nema mnogo vremena da zarađuje od nafte, a cene su čak i pale posle najave smanjenja proizvodnje jer centralne banke Zapada najavljuju nastavak podizanja referentnih kamatnih stopa kako bi snizile tvrdoglavu inflaciju, što otvara put za recesiju i smanjenu tražnju. Narodna Republika Kina tome dodaje dozu zabrinutosti jer ne može da se vrati na stazu stabilnog rasta nakon krize javnog zdravlja.

BONUS VIDEO: